Monthly Archives: marzec 2022
Udało się! Mamy certyfikat Geniallnej Szkoły!
Nasza szkoła, jako pierwsza w Tychach, znalazła się na ogólnopolskiej mapie innowacyjnych placówek, które wykorzystują nowoczesne technologie do swoich działań edukacyjnych oraz promocyjnych. Udział w projekcie “Geniallne szkoły na mapie” umożliwił pokazanie szkoły w szerokim środowisku ogólnopolskim oraz udowodnił, że Nasi nauczyciele nieustannie uczą się i twórczo działają, by “Piątka” była nowoczesna i inspirująca dla uczniów. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w stworzenie wirtualnego spaceru po szkole. Zapraszamy do zwiedzania!
Odkrywamy świat osób niewidomych
“Opium w rosole” – Szkolny Konkurs Czytelniczy
W dniu 10 marca odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy ze znajomości książki Małgorzaty Musierowicz „Opium w rosole.” Piętnastu uczniów z klas 4-8 sprawdziło swoje umiejętności zapamiętywania i rozumienia tekstu. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 25 pytań związanych z treścią książki. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani, a poziom był bardzo wyrównany.
Wyginam śmiało ciało – ruch to zdrowie!
Ostatnie dni świetliczaki spędziły na sportowo – poznając różnorodne gry i zabawy ruchowe. Piękna pogoda sprzyjała, by podczas wyjść na podwórko m.in. pograć w mini – hokeja, spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, rzucaniu rzutkami, talerzem itp. Do dyspozycji świetliczaków były również piłki, balony, skakanki i paletki. Na terenie świetlicy dzieci również mogły wziąć udział w ciekawych zabawach z wykorzystaniem m. in kosza (rzut do celu), worków i piłek do skakania, tunelu do przechodzenia, walca i równoważni.
Europejski Tydzień Mózgu
Miniony tydzień podczas zajęć logopedycznych obfitował w ćwiczenia stymulujące pracę mózgu, a zwłaszcza jego lewej półkuli. Dlaczego akurat lewej? Ponieważ tam znajduje się większość ośrodków odpowiedzialnych za mowę, czytanie, pisanie, rozpoznawanie symboli czy podobnie wyglądających znaków. Lewa półkula odpowiada za analizę, przetwarzanie linearne, porządkowanie sekwencyjne, co ma niesamowity wpływ na mowę oraz funkcje intelektualne. Zobaczcie jak trenowaliśmy!
Z mitologią za pan brat!
Uczniowie klasy 5b zaprezentowali na lekcji języka polskiego wybranych przez siebie bogów greckich. Przygotowali pomysłowe kostiumy i rekwizyty. Wszyscy świetnie się bawili. Zapewne te „boskie” występy zostaną zapamiętane na długo.
Włączeni w poczet czytelników
Uczniowie klas pierwszych nauczyli się już czytać. To znaczy, że przyszedł czas na ich wizyty w bibliotece szkolnej. 10 marca odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość poprowadziła pani bibliotekarka. Występ artystyczny przygotowali uczniowie klasy 1b, przedstawiając zabawne wierszyki ulubionych autorów dla dzieci. Po uroczystym ślubowaniu pierwszaki zostały włączone w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
“Tańcowała igła z nitką…”
Minione dwa tygodnie /28.02 – 11.03/ upłynęły świetliczakom na rozmaitych zajęciach, m.in. związanych z szyciem. Dzieci uczyły się podstawowych ściegów ręcznych: łączących, brzegowych i ozdobnych. Szyły tulipany, ozdobne woreczki i torebeczki. Starsze, bardziej “wtajemniczone” dzieci wykonywały na szydełku szaliki i czapki oraz torebki. Dzień kobiet był obchodzony na świetlicy poprzez wykonanie rozmaitych prac plastycznych.
Logopedzi “Razem z Ukrainą”
Miniony tydzień upłynął nam pod znakiem słownika polsko – ukraińskiego. Intensywnie uczyliśmy się zwrotów powitań i pożegnań, pytań o samopoczucie oraz podstawowych słów dotyczących szkoły. W naszą akcję włączyła się również świetlica. Mamy nadzieję, że wspólnie z nowymi kolegami i koleżankami nawiążemy wspaniałe przyjaźnie.
Szkoła dla uczniów z Ukrainy. Школи готові прийняти дітей-біженців з України.
Każdy przybywający do Polski cudzoziemiec z dzieckiem w wieku 7-18 lat jest zobowiązany do zapisania dziecka do szkoły odpowiedniego typu (zależnie od wieku i ukończonych lat nauki w swoim kraju). Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna – OCBiTA для біженців з України.
W Polsce obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia 8-letniej szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia. Po ukończeniu szkoły podstawowej dziecko podlega obowiązkowi nauki do ukończenia 18 roku życia w szkole ponadpodstawowej, tj. w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej szkole branżowej I stopnia, w których dziecko uczy się określonego zawodu.
Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły. Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego. Zajęcia te w tyskich szkołach prowadzone są indywidualnie lub w grupach w wymiarze 2 godzin tygodniowo przez czas nieokreślony.