Z ŻYCIA PSZCZÓŁEK

  • „Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat” J. Korczak

Nasze Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko odkrywa siebie, rozwija swoje zdolności i talenty. Tutaj dziecko przeżywa radość i zadowolenie, poznaje smak sukcesów indywidualnych, zespołowych. Tu również uczy się mierzyć z porażkami, przygotowując się do aktywnego i twórczego życia. 

ROK SZKOLNY 2015/16

PSZCZÓŁKI

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W ramach tygodnia “Przedszkolak bezpieczny na wakacjach” nasze Pszczółki wraz z uczniami klas 1-3 szkoły podstawowej miały przyjemność gościć Policjantów. Pan Policjant zapoznał dzieci z zasadami bezpiecznej kąpieli wodnej i słonecznej. Ostrzegał przed kąpielą bez opieki dorosłych, przestrzegał przed zagrożeniami kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Wspomniał również o zasadach bezpiecznej jazdy samochodem i zachowaniu się podczas spotkania z nieznajomym. Na zakończenie spotkania utrwalił z dziećmi numery alarmowe oraz jak należy zachować się  w sytuacji zagrożenia. Wydarzenie to miało miejsce 21 czerwca.

DZIEŃ WIATRU
Nasze przedszkolaki to święto postanowiły uczcić w szczególny sposób. Na początku poszerzyliśmy swą wiedzę o wietrze. Dowiedzieliśmy się, czym on jest i jak bardzo może być niebezpieczny w oparciu o tekst  A. Galicy “O wietrze łobuziaku”. Na zajęciach w grupach oglądaliśmy ilustracje elektrowni wiatrowych i odkryliśmy ich tajemnice. Dowiedzieliśmy się ile wiatr przynosi korzyści i jak z jego „udziałem” można się ciekawie bawić. Nasze “Pszczółki” próbowały  wywołać wiatr przy pomocy różnych przedmiotów oraz zamieniły się w malarzy wykonując kolorowe latawce. Spotkanie to miało miejsce 15 czerwca.

TEATRZYK “BEZCENNA PRZYJAŹŃ”
W miniony piątek nasze “Pszczółki” wspólnie z uczniami klas 1-5 szkoły podstawowej obejrzały przedstawienie „Bezcenna przyjaźń” wg opowiadania Izabeli Degurskiej, w wykonaniu Teatru Kukiełkowego „Tomcio” z Nowego Sącza.
Tematem przewodnim bajki była przyjaźń i przywiązanie staruszka do zwierząt, które utracił dla małoznaczących przedmiotów. Aby je później odzyskać postanawia oddać nawet swoje życie. Samotny staruszek z biegiem czasu zdał sobie sprawę, iż jego życie wypełnione jest pustką. Zapragnął więc oddać swoje życie… i wtedy zdarzył się cud! Odzyskał swoich przyjaciół i postanowił zawsze o nich dbać. Tym cudownym przesłaniem nasi przedszkolacy dowiedzieli się, iż przyjaźni nie da się kupić ani sprzedać. Spektakl zobaczyliśmy 10 czerwca.

DZIEŃ RODZINY
Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą zawsze niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy rodzice z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy, piosenek. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców program artystyczny: “Cała łąka dla Mamy i Taty” – recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na zakończenie obdarowali swoich rodziców własnoręcznie przygotowanymi prezentami: laurkami i kwiatuszkami. Spotkanie to miało miejsce 8 czerwca.
  

Z WIZYTĄ U FOTOGRAFA
W ramach tygodnia poznajemy różne zawody nasze “Pszczółki” wybrały się do zakładu fotograficznego “Foto – piwnica”. Miały okazję zapoznać się z zawodem fotografa, zobaczyć profesjonalny sprzęt, a nawet wcielić się w rolę osoby robiącej zdjęcia i modela. Na koniec zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe. Wydarzenie to miało miejsce 7 czerwca.

NA STADIONIE MIEJSKIM

W ramach tygodnia “Zdrowo jemy -zdrowo żyjemy. W zdrowym ciele zdrowy duch” nasze przedszkolaki wybrały się z wizytą na stadion. Zwiedzały szatnie, gabinet do odnowy biologicznej, sauny, loże prezydencką oraz murawę. Zajrzały w miejsca, które na co dzień są niedostępne dla kibiców. Na koniec spotkania dzieciom zostały wręczone drobne upominki. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć. Spotkanie to miało miejsce 20 maja.

Z WIZYTĄ U STRAŻY POŻARNEJ

Nasze przedszkolaki po raz kolejny udały się na wizytę do Jednostki Straży Pożarnej w Tychach. Podczas wycieczki został zaprezentowany sprzęt pożarniczy. Oglądaliśmy różnorodne wozy strażackie, w których dzieci mogły usiąść, przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać węża. Dzieci zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez Straż Pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Celem wycieczki było opanowanie przez dzieci niezbędnych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. Taka wiedza i umiejętności powinny być nabywane przez dzieci już w wieku przedszkolnym. Wydarzenie to miało miejsce 11 maja.

DZIEŃ ZIEMI
Na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. W ramach tygodnia -Mali strażnicy przyrody – nasze Pszczółki uczyły się jak żyć ekologicznie, wspólnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom- Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby była czysta, zdrowa i piękna.  Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: ,,Gdy o Ziemię naszą dbasz, czysto wokół masz”. Towarzyszyła nam również piosenka pt. ,,Ekoświat”. W trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska. Utrwalały zdobytą wiedzę na temat ekologii podczas quizu, brały udział w zabawach sportowych. Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi była segregacja odpadów przyniesionych z domu do odpowiednich pojemników znajdujących się w pobliżu naszego przedszkola. Wydarzenie to miało miejsce 22 kwietnia.
  

DZIEŃ KOBIET
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Nasi chłopcy w tym dniu nie zapomnieli o swoich kobietkach – zaśpiewali swoim paniom sto lat, a dzięki mamusi Franka nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

ŻYRAFIE SERDUSZKO
Z przyjemnością informujemy, że na terenie naszej placówki, wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, realizujemy program „Żyrafie serduszko”. Program ten ma na celu pomoc w nabyciu umiejętności lepszego zrozumienia potrzeb dzieci i rozwiązywania konfliktów bez agresji. Podczas pierwszego spotkania dzieci wysłuchały bajkę, kolorowały oraz wspólnie wymyśliły imię dla przedszkolnej Żyrafki. Utworzyliśmy również Kącik Żyrafie Serduszko. Pierwsze spotkanie odbyło się 31 marca.
ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Święta Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa. “Pszczółki” przygotowywały się do tego wielkiego święta, aby móc przeżyć je radośnie i w gronie rówieśników. W przeddzień rozpoczynającej się w szkole przerwy świątecznej w przedszkolu zorganizowano śniadanko wielkanocne. Celem tego spotkania było wprowadzenie najmłodszych w nastrój Świąt Wielkanocnych. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie stołu, na którym znalazły się tradycyjne pokarmy: baranek, szynka, kiełbasa, chleb, jajka, „baba wielkanocna”. Dzieci przypomniały sobie symbolikę i znaczenie pokarmów. Nie zabrakło świątecznych oznak budzącej się do życia przyrody: bukszpan, rzeżucha, bazie.
Po śniadanku wielu atrakcji dostarczył dzieciom Wielkanocny Zajączek, który przygotował im ciekawe niespodzianki… . Dzień ten dostarczył dzieciom wielu wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci. To wydarzenie miało miejsce 23 marca.

W DOMU OPIEKI “WRZOS”
Po wielu nieudanych próbach, wreszcie udało nam się dotrzeć do Domu Opieki Wrzos, gdzie z niecierpliwością oczekiwali na nas podopieczni tegoż domu. Dzieci z pełnym zaangażowaniem zaprezentowały przedstawienie wiosenne “Witaj Wiosno” oraz wręczyły z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych własnoręcznie przygotowane kartki. Spotkanie to miało miejsce 22 marca.

DZIEŃ SŁOŃCA
Międzynarodowy Dzień Słońca, a właściwie Światowy Dzień Ziemi i Słońca to święto ustanowione w 2000 roku przez Amerykańską Agencje Kosmiczną NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi.
Nasze Pszczółki spędziły ten dzień bardzo słonecznie i radośnie. Podczas “burzy mózgów” starały się znaleźć odpowiedź na pytanie: co to jest słońce? Do czego jest potrzebne? Dzieci dowiedziały się, że słońce to gwiazda układu słonecznego, że wokół Słońca krążą wszystkie planety, w tym nasza Ziemia. Poznały kształt kuli i koła oraz utrwaliły kolor żółty. Szukały odpowiedzi na pytanie: jak powstaje kolor żółty mieszając różne kolory farb. Podczas pracy grupowej wykonały swoje słoneczka z przygotowanych przez nauczyciela materiałów. Wydarzenie to miało miejsce 18 marca.

SPOTKANIE Z OPIEKUNEM ZWIERZĄT
Nie od dziś wiadomo, że przedszkolaki kochają zwierzaki. Dlatego też spotkały się  z Panią Danusią , która jest  wolontariuszem – opiekunem zwierząt Schroniska Ocalenie w Ćwiklicach. Pani Danusia przyjechała do nas ze swoją podopieczną kotką Malinką. Dzieci miały okazję poznać historie zwierząt skrzywdzonych przez ludzi. W schronisku przebywają też zwierzęta hodowlane jak: świnki, owce, konie, krowy, osły oraz psy i koty. Dzięki opiece ludzi pracujących w Schronisku zwierzęta te mogą godnie żyć, w cieple, syte, mogą odczuwać miłość i zaufanie do ludzi. W czasie spotkania dzieci nauczyły się podstawowych zasad opieki nad zwierzętami, wyzwalały uczucie empatii, odpowiedzialności. Dzieci z radością zaprezentowały piosenkę o zwierzętach oraz uroczyście przekazały dary dla zwierząt ofiarowane przez rodziców. Spotkanie to  odbyło się 18 marca.

WYCIECZKA DO ŻOR
Nasze  Pszczółki już po raz kolejny uczestniczyły w wycieczce do Żorskiego Centrum Edukacyjnego w Osinach. Tym razem tematem przewodnim były pióra. Odbyły się tam dla przedszkolaków zajęcia edukacyjne pt. “W jaśku pióra?”. Dzieci miały okazję zapoznać się ze zwyczajem skubania piór oraz z praktycznym wykorzystaniem ich w codziennym życiu. Każdy mógł sprawdzić, czy darcie piór to łatwa praca. Dzieciom najbardziej podobało się pisanie gęsim piórem oraz spanie na sienniku i w łóżku. Braliśmy również udział w inscenizacji wiersza o najbardziej znanej kaczce, czyli “Kaczce Dziwaczce”. Nie obyło się bez poczęstunku w postaci ciepłej herbaty oraz chleba z dżemem. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały portret Kaczki Dziwaczki. To była bardzo wesoła i udana wycieczka. Wydarzenie to miało miejsce 10 lutego.

      

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

   

W naszym przedszkolu  jak co roku odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość, podczas której mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. “Pszczółki” śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. To miłe spotkanie odbyło się 28 stycznia.

 W BAZYLICE U FRANCISZKANÓW
Okres bożonarodzeniowy to doskonała okazja, aby odwiedzić miejsca z szopkami. Tym razem nasze przedszkolaki udały się do Katowic – Panewnik, gdzie mogły podziwiać  szopki z różnych stron świata oraz żywą i ruchomą. U franciszkanów byliśmy 30 grudnia.
    

ZWIEDZAMY KATOWICE
W ostatnim tygodniu grudnia nasze przedszkolaki wybrały się z wizytą do Katowic. Atrakcji miały co nie miara, ponieważ w tę niezwykłą podróż udały się pociągiem. Dla niektórych był to pierwszy przejazd tym środkiem lokomocji. W Katowicach zobaczyły ogromną choinkę znajdująca się u wejścia do galerii handlowej. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia udały się na rynek, gdzie czekały je kolejne atrakcje: bożonarodzeniowa szopka wykonana cała ze słomy oraz piękna iluminacja karocy znajdująca się nieopodal Teatru im St. Wyspiańskiego. W Katowicach byliśmy 29 grudnia.
    

UROCZYSTA WIGILIA
W tym dniu… wszyscy razem – wraz z  Paniami, wszyscy odświętnie ubrani… wspólnie zasiedli do stołu. Najpierw…  nakryliśmy nasz świąteczny stół,  na którym nie zabrakło świątecznych symboli: opłatka oraz dodatkowego miejsca dla  niespodziewanego gościa… Panie z kuchni przygotowały przepyszne dania wigilijne: barszczyk,   smażoną rybkę oraz kapustę. Palce lizać! Wszyscy, nawet niejadki zajadały z wielkim apetytem! Po pysznym obiedzie dzieci podzieliły się opłatkiem i składały sobie świąteczne życzenia. Nie obyło się bez wspólnego kolędowania i łakoci przyniesionych przez rodziców. Na koniec mile spędzonego dnia otrzymały od nauczyciela drobne upominki w postaci gipsowych figurek do malowania.  Wydarzenie to miało miejsce 18 grudnia.

JASEŁKA

Jak co roku, dzieci z naszego oddziału przedszkolnego przygotowują jasełka. Dzieci uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd i pastorałek. Nie zabrakło także piosenek w języku angielskim. Na jasełkowe spotkanie zaproszono najbliższych członków rodzin. Piękna scenografia i kolorowe stroje sprawiły, że rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali małych aktorów. Jasełka miały tradycyjną obsadę. Była: Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie i pastuszkowie. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. To przedstawienie wprawiło wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały następny rok, będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia. Spotkanie to miało miejsce 17 grudnia.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, przybył długo oczekiwany przez dzieci. W tym roku na spotkanie z Mikołajem nasze “Pszczółki” wybrały się do sali zabaw “Pomponik” w Tychach. Dzieci  bardzo  się ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolaki  zaśpiewały Mikołajowi piosenki, wyrecytowały wierszyki. Nie zabrakło prezentów oraz pamiątkowych zdjęć. Spotkanie to miało miejsce 7 grudnia.
DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU
Dzień Górnika to jedna z wielu uroczystości, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naszego oddziału przedszkolnego. Tradycyjnie 4 grudnia, w Barbórkę przedszkolaki gościły przedstawiciela jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Tym razem, do naszego przedszkola  przybył pan Arek. Zaproszonego górnika jak co roku nasze przedszkolaki przywitały bogatym programem artystycznym prezentując swoje umiejętności, recytując, tańcząc i śpiewając. Po części artystycznej zaproszony gość podzielił się z dziećmi wiedzą na temat ciężkiej pracy w kopalni, a dla najuważniejszych słuchaczy przygotował mały quiz. Pytania dotyczyły m.in. znaczenia kolorystyki prezentowanych przez górników kasków ochronnych na głowę, kolorów pióropuszy oraz zapytał o znaczenie niektórych słów śląskich.  Z małymi podpowiedziami wszystkie kolory udało się dzieciom odgadnąć. Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały na rzecz grupy słodycze, a w podziękowaniu za spotkanie nasze “Pszczółeczki” wręczyły laurkę w kształcie węgielka. To miłe spotkanie odbyło się 4 grudnia.

 PSZCZÓŁKI POZNAJĄ PRACĘ GÓRNIKA
Dzieci z grupy Pszczółki wzięły udział w warsztatach regionalizmu na żywo, prowadzonych przez Żorskie Centrum Regionalne w Osinach. Zapoznały się z pracą górnika oraz właściwościami węgla, miały okazję skosztować chleba ze swojskim smalcem oraz dżemem. Przedszkolaki brały udział w zabawach rytmiczno-tanecznych oraz wspólnie wykonały pracę plastyczną” Węgielek”. Na zakończenie tej fascynującej przygody z górnictwem udały się do kopalni na spotkanie ze Skarbnikiem. Spotkanie to miało miejsce  25 listopada.


WSPÓŁPRACA Z ANGLIĄ

Nasze “Pszczółki” włączyły się w jesienny projekt „Food and farming” w ramach współpracy z uczniami z Great Gransden. Wspólnie z nauczycielem języka angielskiego panią Ewą przygotowały owocowy kosz i zapoznały się z nazwami owoców w języku angielskim.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, różowe itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Święto Pluszowego Misia”, wzięły udział w misiowym tańcu, nauczyły się rymowanki „Jedna łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadek”, wykonały piękne kolorowe misie oraz zbudowały ogromny domek dla nich wszystkich.  Wydarzenie to miało miejsce 26 listopada.
 
DZIEŃ ZADUSZNY

W Dzień Zaduszny dzieci z grupy Pszczółki wraz ze swoimi paniami  odwiedziły pobliski Kościół, gdzie znajduje się grób budowniczego kościoła. Odmówiliśmy modlitwę za wszystkich zmarłych, zapaliliśmy znicz na grobie.

PSZCZÓŁKI I REALIZACJA PROJEKTU “ŻYWIOŁKI”
W ramach tygodnia „Jesienne nastroje” nasze Pszczółki poszerzały wiadomości na temat wody. Wspólnie z dziećmi założyliśmy na potrzeby projektu „Kącik małego badacza”, w którym znalazły się tace, lupy, lejki, szklane i plastikowe pojemniki oraz różne przedmioty do doświadczeń. Nie zabrakło też różnych edukacyjnych obrazków pozwalających utrwalić między innymi: pod jaką postacią może być woda. Dzieci miały okazję do eksperymentowania: przelewania wody, mieszania różnych produktów z wodą, obserwacji co się rozpuszcza, co pływa, a co tonie. Sprawdzaliśmy właściwości wody określając jej: smak, zapach, kolor. Wspólnie zastanowiliśmy się jaka może być woda np. po zmieszaniu z solą, cukrem. Odpowiedzi jakich głownie udzielały dzieci to: zimna, gorąca, ciepła. Dzieci miały też okazję poszukać kropel wody podczas spaceru – znalazły ją na liściach, w kałuży i na ogrodzeniu wokół szkoły. Miały okazję tworzyć również pracę plastyczną związaną z deszczem za pomocą pasteli olejnych z wykorzystaniem elementów Edukacji Kinezjologicznej i metody origami Doroty Dziamskiej. Podczas naszego spotkania nie zabrakło odpowiedzi: jak dbać o wodę i dlaczego czasem może być ona niebezpieczna. Na zakończenie naszej przygody szukaliśmy odgłosów jakie może wydawać woda i bawiliśmy się szarfami imitującymi kałuże. Temat wody dostarczył naszym przedszkolakom wielu wrażeń. Wydarzenie to miało miejsce w dniach 26.10- 30.10.

PSZCZÓŁKI I LEKCJA UMUZYKALNIAJĄCA
Nasze przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z muzykami na sali gimnastycznej. Tym razem tematem  były instrumenty perkusyjne, membranofony i idiofony. Dzieci mogły posłuchać ”na żywo” ciekawych instrumentów oraz spróbować swych sił w grze na nich. Lekcja ta odbyła się 26 października.

DZIEŃ DYNI
W dniu, w którym dzieci w szkole obchodziły Święto Hallowen nasze Pszczółki wcieliły się w Czarodziejki i Czarodziejów. Nie zabrakło także Dyniowych postaci, ponieważ obchodziliśmy Święto Dyni. Podczas zabawy z tym warzywem, dzieci dowiedziały się o właściwościach leczniczych i witaminach, jakie są w nim zawarte. Dowiedziały się również, jakie potrawy można przygotować z użyciem tego „pomarańczowego” warzywa. Klasyfikowały, liczyły, tańczyły z dynią i uczestniczyły w zawodach. Humory dopisywały i wszyscy się wspaniale bawili. Wydarzenie to miało miejsce 30 października.

DZIEŃ GRZYBA
Jesień to doskonała pora roku do poszerzania wiedzy na temat różnych darów. Tym razem nasze przedszkolaki zgłębiały wiedzę na temat grzybów, poznały ich budowę, warunki w jakich żyją, a także podzieliły je na dwie grupy jadalne i trujące. Zwieńczeniem tej fascynującej lekcji przyrody było wykonanie grzybów z przyniesionych ziemniaków i pietruszki w korzeniu. Wydarzenie to miało miejsce 24 września.

POWITANIE JESIENI
Zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste “Powitanie Jesieni”, gdyż tego dnia kończy się astronomiczne lato, a zaczyna się kolejna pora roku – jesień. Celem zabaw związanych z tą tematyką było utrwalenie wiadomości o dwóch porach roku – lecie i jesieni. Przedszkolaki utrwaliły pojęcie dary jesieni oraz wzięły udział w jesiennej sesji fotograficznej wcielając się w dzieci Pani Jesieni. Spotkanie to miało miejsce 23 września.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA U PSZCZÓŁEK
Już po raz trzeci nasze przedszkolaki wzięły udział w Międzynarodowych Obchodach Dnia Przedszkolaka. Na początku naszych zabaw wspólnie ze swoimi paniami odśpiewały “Hymn przedszkolaka  po czym przystąpiły do zabaw tanecznych do ulubionych piosenek. Na zakończenie tego radosnego dnia wspólnie z paniami przygotowały gofry. Nie zabrakło życzeń oraz drobnych  upominków dla wszystkich przedszkolaków. Wydarzenie to miało miejsce 21 września.

PSZCZÓŁKI I SPRZĄTANIE ŚWIATA
Wzorem lat ubiegłych, nasz oddział przedszkolny po raz kolejny włączył się aktywnie w ogólnopolską akcję „Sprzątanie świata – 2015” tym razem pod hasłem „Wyprawa – poprawa”. Na początku naszej zabawy dzieci utrwaliły pojęcie segregacja, poszczególne kolory koszy i jak segregować do nich śmieci oraz udały się na patrol ekologiczny w okolicy naszej szkoły, aby posprzątać teren ze śmieci. Wydarzenie to miało miejsce 18 września.

ROK SZKOLNY 2014/15
“BIEDRONKI”

W FABRYCE DANONE W BIERUNIU
Dzieci z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę do fabryki Danone w Bieruniu. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach pokazowych, samodzielnie tworzyły swoje ulubione smaki serków, które później z ogromnym apetytem degustowały. Po napełnieniu brzuszków pysznymi serkami, Biedronki ubrane w specjalne ochronne fartuchy i czepki, z zaciekawieniem obserwowały pracę na halach produkcyjnych, a na zakończenie spotkały się z maskotką firmy „małym głodem” i otrzymały drobne upominki. Spotkanie to miało miejsce 25 czerwca.
  

W PALMIARNI W GLIWICACH
Ciekawe świata przedszkolaki tym razem odwiedziły Palmiarnię w Gliwicach. Miały okazję zwiedzić  pawilon roślin użytkowych, tropiku, sukulentów, historyczny oraz akwarystyczny. Dzieci zachwycały się owocami  pomarańczy  i cytryn rosnących na drzewach, bo znają je przecież tylko ze sklepowych półek  a także aromatem i smakiem kory cynamonu. Przedszkolaki widziały drzewa o pniach przypominających nogi słonia, o owocach w kształcie kiełbasy oraz przepiękne dzbaneczniki, które odżywiają się … muchami.  Najwięcej radości sprawiło im jednak oglądanie ryb w akwariach, niezwykle pięknych, kolorowych i nieznanych u nas gatunków żyjących w ciepłych wodach. Dużą atrakcją były mrówki spacerujące w specjalnych plastikowych tunelach, przenoszące w swych aparatach gębowych liście oraz patyki. Wycieczka sprawiła dzieciom dużo radości i na pewno poszerzyła ich wiedzę przyrodniczą. Wycieczka odbyła się 10 czerwca.
    

Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
Praca strażaka to bardzo interesujące, a zarazem niebezpieczne i odpowiedzialne zajęcie. Nasze przedszkolaki po raz drugi odwiedziły już Ochotniczą Straż Pożarną w Tychach .Na miejscu powitali nas Panowie, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, każdy mógł przymierzyć hełm, wejść do kabiny wozu oraz polać wodę z węża strażackiego. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługuje się na co dzień oraz jak zachować się w czasie pożaru. Na zakończenie naszego spotkania przeprowadzono mały test, aby zobaczyć jakie wiadomości ze spotkania zapamiętaliśmy najbardziej. Spotkanie to miało miejsce 9 czerwca.
  

ZWIEDZAMY KARETKĘ POGOTOWIA
Podczas tegorocznej Spartakiady organizowanej na terenie naszej szkoły, przedszkolaki skorzystały z okazji i zwiedziły nowy model karetki pogotowia. Pomimo, że znały ten pojazd z ubiegłego roku bez wahania  ponownie skorzystały z możliwości obejrzenia. Pani sanitariuszka pokazała nam jak zmieniła się karetka od ubiegłego roku, mogliśmy zapoznać się z specjalnym łóżkiem, które podczas jazdy kołysze się amortyzując wszelkie wstrząsy spowodowane nierównościami na drodze. Niektórzy bardzo odważni wcielili się w rolę pacjentów …Pani pokazała nam sprzęt do oddychania, aparat do mierzenia ciśnienia oraz szafeczki z lekarstwami, których w karetce nie brakuje.. Całe zdarzenie miało miejsce 3 czerwca.
  

 DZIEŃ MAMY I TATY
Każde dziecko doskonale wie, że dwa najważniejsze słowa świata to: Mama i Tata. Z tej okazji dzieci, jak co roku z niecierpliwością wyczekiwały tego dnia i uroczyście przywitały rodziców piosenkami, wierszami i tańcem. Na zakończenie tego uroczystego wydarzenia dzieci wręczyły rodzicom upominki własnoręcznie wykonane: kartki i ramki. Spotkanie to odbyło się 28 maja.
  

 DZIEŃ BOCIANA
Grupa Biedronki z naszego Przedszkola włączyła się w obchody Dnia Bociana Białego! W Polsce gnieździ się ich największa na świecie populacja. Dzień ten był dla naszych dzieci okazją do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce, jakie bociany zajmują w naszym polskim krajobrazie. Zapoznały się z ich rozwojem, a także pokarmem jakim się żywią, omówiły jego budowę oraz etapy wykluwania się z jajka. Z tej okazji dzieci po wykonanej karcie pracy- złożeniu bociana z puzzli otrzymały Dyplom Bocianoluba. Wydarzenie to odbyło się 29 maja.
  

PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE “KROWA KŁAMCZUCHA”
Nasze przedszkolaki wraz z uczniami szkoły gościli Teatrzyk “Tomcio” z Nowego Sącza z przedstawieniem “Krowa Kłamczucha”. Z zainteresowaniem oglądali bajkę o niegrzecznej krowie, która okłamywała swoich bliskich. Przedstawienie to, oprócz sporej dawki humoru zawierało  morał  czyli naukę , która z pewnością przyda się  w kształtowaniu „młodych charakterów”, ponieważ prawdziwa przyjaźń, prawdomówność oraz umiejętność wybaczania  to cechy niezbędne każdemu człowiekowi. Największą sympatią widzów cieszyła się krowa, mimo wielu wad, czego wyrazem były salwy śmiechu, kiedy się pojawiała na scenie. Po skończonym przedstawieniu przedszkolaki miały okazję spotkać się z głównymi bohaterami. Spotkanie to miało miejsce 26 maja.
  

DZIEŃ DZIECKA
Pierwszy czerwca to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Na ten dzień również czekały nasze Biedroneczki. Atrakcji nie zabrakło: były lody, dyskoteka i baloniki na tę szczególną okazję. Na buziach naszych milusińskich widać było  zadowolenie z mile spędzonego dnia.
  

DZIEŃ  MLEKA
Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego  obchodziły w tym roku po raz pierwszy Dzień Mleka. Zapoznały się z właściwościami mleka, etapami jego powstawania. Poznały produkty wytwarzane z mleka, przy tej okazji utrwaliły też  nazwy zwierząt wiejskich. Wydarzenie to miało miejsce 25 maja.

ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.
Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Święto Polskiej Niezapominajki przypomina o szacunku, jaki powinniśmy żywić dla przyrody, ”małej i dużej ojczyzny”. Nasze Biedroneczki  zapoznały się z tymi pięknymi kwiatkami i ich symboliką 19 maja.
  
BIEDRONKI W EGZOTARIUM
Nasze “Biedroneczki ” te bardzo ciekawe świata przedszkolaki tym razem wybrały się na wycieczkę do Egzotarium w Sosnowcu, aby podziwiać egzotyczne gatunki   ryb akwariowych, wśród nich kolekcję ryb pielęgnicowatych. Mogły zobaczyć różne gatunki papug, żółwi oraz legwany i kajmana okularowego z rodziny krokodylowatych.  Wśród całej gamy egzotycznych zwierząt miały okazję zobaczyć także niezwykłe rośliny: draceny, filodendrony, palmy, a wśród nich m.in. palmę daktylową, rośliny sukulentowe i wilczomleczowate, agawy, aloesy, kolekcję kaktusów a także rośliny dekoracyjne jak kliwie czy anturium. Były też w kąciku lian. Podziwiały wiele roślin, które uprawiane są także w warunkach domowych, jednak nie osiągają w nich takich rozmiarów np. klasyczny fikus sprężysty lub równie imponujących rozmiarów fikus dębolistny czy jukka. W Egzotarium byliśmy 15 maja.
  

DZIEŃ ZIEMI
Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna w wieku przedszkolnym, bo właśnie wtedy powinna zaczynać się edukacja w tym kierunku. Wspólnie z dziećmi zastanowiliśmy się, co możemy zrobić, aby nasza planeta była zdrowa, czysta i piękna. W tym dniu dzieci zostały podzielone na cztery zespoły. Na początku rywalizacji  wzięły udział w tworzeniu ekologicznej gry planszowej, gdzie utrwalały jak segregować śmieci do odpowiednich pojemników. Każda z grup otrzymała zadania do wykonania. Po przejściu przez grę planszową przeszły do stolików, gdzie w zespołach czteroosobowych tworzyły pracę plastyczną na temat Ziemi. Na zakończenie spotkania udały się na spacer, by móc podziwiać piękno naszej przyrody. Wszystko to odbyło się 22 kwietnia.
   

ŚWIĘTO CZEKOLADY
„Święto Czekolady w Przedszkolu” – brzmi ciekawie i …smacznie. Nasza przygoda rozpoczęła się od zapoznania skąd się czekolada bierze i z etapami tworzenia czekolady. Nasze przedszkolaczki miały okazję zobaczyć różne rodzaje czekolad, a także porozmawiać o jej walorach zdrowotnych. W tym dniu nie zabrakło też  “czekoladowej piosenki” i zabaw. Na zakończenie tego słodkiego dnia nasze Biedroneczki degustowały ten słodki przysmak  i zostały obdarowane  dyplomem smakosza czekolady. To wydarzenie miało miejsce 15 kwietnia.
  

ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Na kilka dni przed Wielkanocą, już po raz kolejny zorganizowaliśmy Śniadanie Wielkanocne dla wszystkich dzieci z przedszkola. Spotkanie przy stole wielkanocnym pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie po to, by święta były świętami, a piękne tradycje niezmienne pozostały. Wszystkim uczestnikom śniadania wielkanocnego udzielił się miły, świąteczny nastrój: dzielenie się jajkiem i składanie życzeń. Po śniadaniu dzieci poszukiwały prezentów ukrytych przez wielkanocnego zajączka. Szukanie ich sprawiło przedszkolakom wiele radości. Wydarzenie to miało miejsce 31 marca.
 

WIRUJĄCE FARBY- NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
W naszym przedszkolu odwiedził nas pan Adam, który przeprowadził bardzo interesujące warsztaty plastyczne. Jak wspomniałam w tytule, była nie tylko zabawa, ale i trochę nauki. Dzieci dowiedziały się, co się stanie, jeśli zmieszamy farby w różnych kolorach. Nasze “Biedroneczki” poznały co to za siła, która ciągnie wszystko w dół i dlaczego mogą spaść z karuzeli, gdyby się nie trzymały. Krótko mówiąc poznały pojęcia grawitacji i siły odśrodkowej. Na koniec było własnoręczne wykonywanie “arcydzieł” przy wykorzystaniu autorskiego urządzenia pana Adama. Zachwytom i zdziwieniu wśród dzieci nie było końca. Spotkanie to miało miejsce 25 marca.
  

DZIEŃ WODY
Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak ważna jest woda dlatego postanowiliśmy zająć się tematem wody troszkę szerzej. Na początku naszej przygody, utrwaliłyśmy w jaki sposób można oszczędzać wodę podczas codziennych czynności. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Poznały  jej właściwości oraz określiły jaka ona jest. Wykonały eksperymenty – zobaczyły jak zmienia się w parę (oczywiście pod czujnym okiem nauczyciela). Wydarzenie to miało miejsce 23 marca.
  

 DZI KOLOROWEJ SKARPETY
Wielka sprawa, wielkie wsparcie! Pod takim hasłem przebiegały tegoroczne obchody Międzynarodowego  Dnia Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności z wszystkimi osobami dotkniętymi trisomią 21 chromosomu, uczniowie z twórczym zaangażowaniem wykonali rysunki, malunki, wyklejanki-gigantycznych skarpet, które są symbolem tego święta. W tym roku do akcji przyłączyły się również maluchy z oddziału przedszkolnego, tworząc prawdziwe dzieło sztuki.
 

DZIEŃ ZIELONY
W ramach projektu “Kubusiowi Przyjaciele Natury” nasze “Biedroneczki” wzięły udział obchodach Dnia Zielonego. Każdy przedszkolak miał na sobie coś w tym kolorze. Było dużo zabaw, gier i zadań związanych z kolorem zielonym, m. in. poznały, w jaki sposób uzyskać tę barwę mieszając farbę niebieską z żółtą. Nie zabrakło działań plastycznych. Tego dnia podczas spaceru mogliśmy podziwiać częściowe zaćmienie słońca obserwując je przez specjalne szkiełko. Spotkanie to miało  miejsce 20 marca.
  

DZIEŃ SŁOŃCA
W  naszym przedszkolu  już po raz drugi zorganizowano Dzień Słońca. Tego dnia nasze “Biedronki” przyszły do przedszkola ubrane na żółto. Było słonecznie i radośnie. Była to okazja do zapoznania dzieci z  rolą Słońca w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Przez cały dzień królowały zabawy ze słońcem w roli głównej. Spotkanie to miało miejsce 18 marca.
  

DZIEŃ MORZA
Światowy Dzień Morza był okazją do zapoznania dzieci z problemami związanymi z morzem: znaczeniem transportu morskiego, bezpieczeństwem na morzu, ochroną środowiska i problemami ludzi morza. W tym dniu każde dziecko przyniosło z sobą do przedszkola skarby, które możemy spotkać w morzu. Na początku tej fascynującej przygody zapoznaliśmy się z bajką o morzu, dzięki której poznaliśmy środowisko podmorskie. Bawiliśmy się tunelem imitując fale. Dzieci poznały także największe zagrożenia mórz i oceanów oraz znaczenie tych środowisk w przyrodzie i gospodarce człowieka. Morze było również przewodnim tematem wielu ciekawych prac plastycznych. Wydarzenie to miało miejsce 17 marca.
  
DZIEŃ DINOZAURA
W ramach obchodów Dnia Dinozaura nasze przedszkolaki wzięły udział w wielu zabawach, by móc poznać życie tych fascynujących gadów. Wprowadzeniem w temat była zabawa w archeologów na tacy pełnej kaszy wyszukiwały elementów szkieletu Dinozaura, który wspólnie z nauczycielem został złożony. Następnym krokiem było znalezienie informacji od kogo pochodzi ów szkielet. Tej informacji szukaliśmy w albumach i książkach przyniesionych przez dzieci . Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały albumy i wykonywały prace plastyczne oraz słuchały informacji dotyczących dinozaurów. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę uczniów, a w niektórych rozbudziły nową pasję. Po raz kolejny okazało się że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty. Wydarzenie to miało miejsce 26 lutego.
 

 

SPOTKANIE Z KOTKIEM
W ramach Dnia kota nasze przedszkolaki spotkały się z piękną kicią rasy norweskiej leśnej  o imieniu “Witka”. Zapoznały się ze zwyczajami tych zwierząt. Pani Beatka właścicielka kotka opowiedziała o dniu z życia kotka oraz uświadomiła dzieciom czego nie wolno robić  w spotkaniu  ze zwierzętami. Dzięki spotkaniu niektóre “Biedroneczki” pokonały strach i same podchodziły do Witki, aby móc ją pogłaskać. Miłe spotkanie zostało uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu. Wydarzenie to miało miejsce 26 lutego.

BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to fantastyczny czas zabaw. Bal to niezwykły czas, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszym przedszkolu także odbył się taki bal, podczas którego najmłodsi mieli możliwość wspólnego potańczenia i pośpiewania. Sala przedszkolna tego dnia wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona kolorowymi łańcuchami i balonami. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Przebierańcy świetnie bawili się z paniami i wodzirejem – uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach. Nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. Wykonane  także zostały pamiątkowe zdjęcia. Wydarzenie to odbyło się 26 stycznia.

JASEŁKA W DOMU OPIEKI “ANNA”
Nasze przedszkolaki coraz śmielej prezentują swoje talenty aktorskie. tym razem wybrały się z wizytą do Domu Opieki. Wśród bożonarodzeniowej dekoracji przedstawiły podopiecznym Jasełka. Widzowie nie ukrywali wzruszenia oglądając przygotowane przez dzieci przedstawienie. Spotkanie odbyło się 14 stycznia.

Z WIZYTĄ W SZOPCE
W okresie świątecznym często odwiedzamy szopki bożonarodzeniowe. Zgodnie ze zwyczajem, zaraz po Nowym Roku nasze przedszkolaki wybrały się do pobliskiego Kościoła, aby zobaczyć stajenkę. Zobaczyły jak wyglądają poszczególne postacie w których role sami się wcielili podczas jasełek. Odwiedziny miały miejsce 5 stycznia.

W OCZEKIWANIU NA GWIAZDKĘ
W grudniu miesiącu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia nasze Biedronki przygotowały na spotkanie świąteczne z Rodzicami  Jasełka. Mali „aktorzy” z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role, wkładając w nie całe swoje małe serduszka. Po przedstawieniu były podziękowania, życzenia i całe mnóstwo radości i  serdeczności. Wydarzenie to miało miejsce 19 grudnia.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
Miesiąc grudzień jest bez wątpienia dla wszystkich wyjątkowy spośród pozostałych jedenastu i kiedy nadchodzi – wszyscy się bardzo cieszymy, bo to oznacza, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Na pewno wszyscy czekamy na nie z wielką niecierpliwością, ale doskonale wiemy, że tych świąt najbardziej wyczekują dzieci, bo kojarzą się im z dużą ilością miłych gości, choinką, śniegiem a przede wszystkim z Mikołajem i prezentami. Nasze Biedronki na spotkanie z Mikołajem wybrały się do Teatru Małego, aby zobaczyć upragnionego gościa. Oczekiwanie umiliło przedstawienie “Krawiec Niteczka”.

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM
Tuż przed „Barbórką” gościliśmy w naszym przedszkolu górnika: tatę Alicji – pana Michała. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnik przybył do nas w odświętnym stroju, dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla  najmłodszych dużą atrakcją spotkania. Pan Michał wyjaśnił dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz z zaciekawieniem wysłuchały opowieści naszego gościa, mogły również przymierzyć elementy górniczego stroju. W trakcie wizyty górnik odpowiadał na wiele pytań, które zadawały mu dzieci. Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa bryłką węgla oraz słodyczami. Biedronki w podziękowaniu przedstawiły przygotowany na tę okazję program artystyczny. Spotkanie zakończyły podziękowania dla gościa i wspólne pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy panu Michałowi za zaangażowanie i poświęcony czas.

 ŚWIĘTO DYNI
Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo – przekonały się o tym nasze przedszkolaki 31 października, w czasie obchodów ŚWIĘTA DYNI.  Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, a nawet przebranych w dyniowe stroje, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.
W czasie obchodów Święta Dyni nasze Biedronki nie tylko oglądały dynie, ale także kosztowały pestek z dni. Obchody Dnia dyni połączone zostały z organizowanym w naszej szkole Hallowen.

DZIEŃ JABŁUSZKA

 W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym przedszkolu “Dzień Jabłuszka”, bo chcemy wśród dzieci promować zdrowy styl życia. Owoc ten dodaje się do ciast, puddingów, naleśników, omletów, tart, sałatek, lodów i galaretek, smaży w cieście, piecze i gotuje. Pieczone jabłka mogą wchodzić w skład lekkostrawnych diet oraz wykorzystuje się je przy leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Znajdują zastosowanie w żywieniu osób chorych na reumatyzm, artretyzm i cukrzycę. Biedronki miały okazję spróbować jabłek na różne sposoby: świeżych ze skórką i pieczonych. Zapoznały się ze sposobem wykonania ciasta z jabłkami z pomocą swoich pań. Spotkanie z tym wyjątkowym owocem miało miejsce 24 października.

   

 DZIEŃ POMARAŃCZOWY

4 października wszystkie dzieci oraz panie przebrane były w pomarańczowe ubrania. Skomponowano nam pomarańczowe menu, a także przygotowano szereg zabaw oraz zajęć opartych o “pomarańczowy” scenariusz. Dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu nauczycielki: “Na straganie” oraz wykonały pyszny soczek marchewkowo- pomarańczowy, a także chrupały surową marchewkę poznając przy tym jej odżywcze właściwości.

        

 SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Dzisiaj po raz kolejny nasze przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z policjantami, którzy opowiedzieli o swojej pracy. Przybliżyli nam zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

 

KISZENIE OGÓRKÓW – ROBIMY PRZETWORY

Przedszkolaki w ramach zajęć i zabaw – “Poznajemy smaki warzyw” robiły kiszone i konserwowe ogórki. Wspólnie z nauczycielem przygotowały składniki potrzebne do przetworów. Po przygotowaniu słoików i umyciu ogórków przystąpiły do pracy w grupach. Każdy miał  jakieś zadanie – układanie ogórków w słoikach, obieranie czosnku, wsypywanie ziół, kopru i przygotowanie zalewy, a wszystko pod czujnym okiem pani. Po tygodniu “leżakowania” ogórków w słoikach i w kamionkowym garnku przystąpiliśmy do ich degustacji. Wydarzenie to miało miejsce 8 października

SAŁATKA OWOCOWA

W ramach tygodnia o owocach – “Biedronki” poznały owoce z naszych sadów oraz owoce egzotyczne. Przygotowały smakowity podwieczorek. W ruch poszły fartuszki, deski do krojenia, noże – oczywiście plastikowe, no i owoce kolorowe. Tak powstała sałatka owocowa, bardzo smaczna i zdrowa. Wszystko to było 2 października.

USTANOWIENIE REKORDU

 W tegorocznej edycji Akademii Aquafresh nasze przedszkolaki wzięły udział w ustanawianiu rekordu Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie! Rekord ustanowiliśmy 30 września 2014 r. o godzinie 12:00. Przez 2 minuty nasze Biedronki myły swoje ząbki. Całe działanie poprzedzone zostało pogadanką na temat prawidłowego szczotkowania zębów. Poniżej pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia.

 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

W ramach akcji “Cała Polska Czyta Dzieciom” nasze “Biedronki” wzięły udział w spotkaniu „Urodziny Książkowego Misia” w Bibliotece Miejskiej na osiedlu A. Podczas spotkania miały możliwość zapoznania się z różnymi ” książkowymi misiami”. Wysłuchały bajeczki czytanej przez panią Sylwię i same spróbowały stworzyć swoje misie z masy solnej… 

BIEDRONKI WITAJĄ JESIEŃ

Zgodnie z tradycją przedszkolaki pożegnały astronomiczne lato i powitały jesień. Już od rana przedszkole ubarwiły kolory jesieni, bowiem ubrania dzieci mieniły się jesiennymi kolorami: pomarańczowym, żółtym, czerwonym. Dzieci powitał jesienny liść, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Przedszkolaki miały wiele zadań do wykonania przeliczały jesienne dary, rzucały kasztanem do celu, rozwiązywały zagadki o jesieni. Nie zabrakło również jesiennych piosenek i tańca z kolorowymi, jesiennymi wstążkami oraz pamiątkowego zdjęcia. Wydarzenie to miało miejsce 23 września.

AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA

Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego włączyły się do akcji “Sprzątania Świata”, które w tym roku odbyło się pod hasłem “Turysto szanuj środowisko”. Tego dnia w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Szczególną uwagę dzieci zwrócono na segregowanie odpadów oraz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Dzieci wraz z pomocą nauczyciela utrwaliły kolory pojemników, do których należy wrzucać posortowane odpady. Jednak główną atrakcją tego dnia było sprzątanie „Naszej Ziemi”. Wszystkie dzieci otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie zapełnione worki włożyły do kosza. Od dziś będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę. Akcja odbyła się 22 września 2014r.

 

 
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.