Młodzi czytelnicy

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Te słowa wypowiedziane przez noblistkę Wisławę Szymborską stały się mottem I Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Znani i lubiani…, ale zapomniani” przeznaczonego dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej.Celem konkursu, który będzie powtarzać się cyklicznie co roku, jest zachęcenie uczniów do czytania książek spoza kanonu lektur, propagowanie polskich autorów książek młodzieżowych oraz rozwijanie u uczniów zainteresowań czytelniczych. To wspaniała okazja do poznania literatury, na której wychowali się ich rodzice.
W tym roku szkolnym bohaterem konkursu był Zbigniew Nienacki i jego dwie powieści „Niesamowity dwór” oraz „Pan Samochodzik i templariusze”. Uczniowie uczestniczyli w wielu interesujących konkurencjach, które nie tylko sprawdzały znajomość treści obu książek, biografii ich autora, ale wymagały także logicznego myślenia, umiejętności kojarzenia faktów i wyciągania wniosków. Nie obyło się bez pytań dotyczących wydarzeń historycznych, do których nawiązują obie lektury. Ocenie podlegał również przygotowany przez uczniów plakat reklamujący książki i zachęcający do ich przeczytania.
W konkursie wzięło udział osiem drużyn. Szkołę Podstawową nr 3 z Bierunia reprezentowała Agata Ludwińska i Damian Duży, natomiast Szkołę Podstawową nr 2 w Tychach Julian Dudka i Michał Jarek. Mateusz Adamus oraz Antonina Bernatt to przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 6, a Nikodem Chylaszek i Jakub Różański Szkoły Podstawowej nr 7. Ze Szkoły Podstawowej nr11 gościliśmy Klementynę Woś i Weronikę Cioskę. Ze Szkoły Podstawowej nr 19 przyjechali Karolina Niedbał i Grzegorza Baj, a ze Szkoły Podstawowej nr 37 – Kacper Kołotyło i Borys Malinowski. W konkursie wzięli udział również gospodarze, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, Maja Krzysztofik oraz Kamil Mużelak.
Zmaganiom swoich podopiecznych przyglądali się ich opiekunowie, panie: Magdalena Biela, Krystyna Wyszkowska, Małgorzata Borowska, Barbara Dziubdziela, Janina Bartos, Alina Folkert, Danuta Kciuk, Maria Sobczyk oraz Barbara Marta.
Wszyscy uczniowie wykazali się doskonałą znajomością treści książę, co spowodowało, że poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Ostatecznie  pierwsze miejsce zajęła drużyna z SP nr 19 – Karolina Niedbał i Grzegorz Baj, Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z SP nr 7 – Nikodem Chylaszek z Jakubem Różańskim, trzecie miejsce wywalczył zespół z SP nr 6 – Mateusz Adamus i Antonina Biernatt.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy pamiątkowe, natomiast zwycięzcy -  nagrody książkowe. Młodzi czytelnicy obiecali, że za rok wezmą udział w drugiej edycji konkursu, która poświęcona będzie twórczości Alfreda Szklarskiego.
Konkurs odbył się  w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach 03.12.2013 r.

A oto zdjęcia z wystawy plakatów wykonanych przez uczestników konkursu.