X Spartakiada Integracyjna klas I

Roześmiane twarze, gwar i najważniejsi – pełni  zapału mali sportowcy to odbywająca się już po raz 10. Spartakiada Integracyjna w ramach Tyskiego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. W sportowej rywalizacji na wesoło uczestniczyli sprawni i niepełnosprawni uczniowie z wszystkich tyskich integracyjnych szkół podstawowych: SP40, 35, 22 i 5.
Sportową rywalizację rozpoczął taniec z balonami, a bitwa na gazetowe kule tylko zaostrzyła apetyt na dalszą zabawę. Cztery drużyny, utworzone ze wszystkich zawodników, walczyły o pierwszeństwo w przeciąganiu liny, podbijaniu balonów i wyścigu stonóg. Pełni energii sportowcy rywalizowali także w konkurencjach indywidualnych obwodu stacyjnego, a przygotowane konkurencje wymagały od nich dużej zręczności. Były bowiem rzuty przez obręcz, na słupek i do kosza, tor przeszkód, zbijanie kręgli, maszerowanie na nartach i wiele innych. Kciuki za zawodników trzymali ich opiekunowie oraz niezastąpieni wolontariusze, którzy na każdym kroki służyli im pomocom i dopingiem.
Tegoroczna Spartakiada została wzbogacona o nowy element, jakim było spotkanie z pracownikami Szpitala Miejskiego, którzy przybliżyli dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy. Maluchy mogły samodzielnie, pod okiem fachowców, zrobić opatrunek przy użyciu bandaża oraz wykonać czynności resuscytacyjne na specjalnych manekinach.
Mali sportowcy wykazali się niezwykłym zapałem, energią oraz rywalizacją fair play. Sprawni zawodnicy ze zrozumieniem i życzliwością pomagali swym niepełnosprawnym kolegom, zgodnie z duchem i ideą Spartakiady. Ich wspólny wysiłek i zaangażowanie zostało docenione. Cieszymy się, że nie dali się zastraszyć aurze i na przekór pogodzie, z uśmiechem na twarzy do nas dołączyli. Szczególne podziękowania należą się ich starszym kolegom i koleżankom z Gimnazjum nr 2, którzy służyli im pomocą.
Każde dziecko na zakończenie oprócz pochwał dostało nagrody, które zostały sfinansowane ze środków Urzędu Miasta Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia,  a organizatorem imprezy było działające przy szkole Stowarzyszenie “Piątka Dzieciom” oraz wolontariusze z gimnazjum.