VIII Teatralia w Piątce

Dzień ten pozostanie długo w pamięci uczestników. Dostarczył bowiem wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń, emocji i przeżyć. W konkursie wzięło udział 104 uczniów należących do sześciu zespołów klasowych. Sześć spektakli obejrzało około 150 osób. Na widowni zasiedli przedstawiciele Urzędu Miasta – pp. Zygmunt Marczuk, Daria Szczepańska, Damian Fierla. Miejski Zarząd Oświaty reprezentowała p. Dorota Gnacik, a Teatr Mały – p. Andrzej Maria Marczewski. Spektakle obejrzeli również  uczniowie klas I – III,  IV – VI, zaproszone przedszkolaki, rodzice i nauczyciele. Festiwal otworzył spektakl pt. Kot w butach (poza konkursem), który przygotowali uczniowie klas Vb i VIa należący do koła teatralnego.
Na kilka godzin mogliśmy przenieść się w magiczny, bajkowy świat. Sala gimnastyczna zamieniona została w salę teatralną z widownią, sceną i kulisami. Po szkole krążyły barwne postacie: przyjaźnie nastawione czarownice, uśmiechnięte zwierzaki, groźni Beduini oraz piękne bajaderki. Na scenie pojawił się Kot w butach, który pomógł biednemu młynarczykowi. Dzielna Nel obroniła trzęsącego się ze strachu Stasia. Nie zabrakło też Śpiącej Królewny, duchów promujących zdrowy styl życia, zmartwionych brakiem duszyczek diabełków czy uroczych modelek prezentujących ekologiczny styl.
Prezentowane inscenizacje to efekt ogromnego zaangażowania i ciężkiej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy wspólnie i przez wiele tygodni przygotowywali scenografię, kostiumy, rekwizyty. Obsługę techniczną i prowadzenie festiwalu zapewnili uczniowie klasy IIa gimnazjalnej.

Przedstawienia oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Renata Woźniak, członkowie – Danuta Czerwińska, Mirela Korzeczek – Stiller, Dobrosława Laskowska. Po przesłuchaniu wszystkich zespołów teatralnych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

• I miejsce:  klasa IVa za przedstawienie „Nowy w Bajkowym Lesie”
  • II miejsce ex aequo: klasa Vb za przedstawienie „Właśnie leci kabarecik, parodie znanych bajek ” oraz klasa VIb za przedstawienie „Żałosna historia o przygodach diabła Fajferka”
  • III miejsce: klasa VIa za przedstawienie „Parodia lektury ‘W pustyni i w puszczy’
  • IV miejsce ex aequo: kasa IV b za przedstawienie „Szewczyk Dratewka” oraz klasa V a za przedstawienie „EKO TV”.
    Jury postanowiło również wyróżnić najlepszych aktorów, a są nimi:
    Kamil Warmuz IVa – za rolę Krasnala
    Maja Machaj  IVa – za rolę Wiedźmy
    Joanna Seweryn IVa – za rolę Słonia
    Natalia Kaczmarczyk IVa – za rolę Wiewiórki
    Kacper Ptak  IVb – za rolę Szewczyka
    Miriam Rolska  IVb – za rolę Czarownicy
    Agata Bajkowska Va – za rolę Dziennikarki
    Kacper Kunc Va – za rolę Prezydenta miasta Tychy
    Zuzanna Ratajczyk Vb  – za rolę Śpiącej Królewny
    Wiktoria Szamota Vb – za rolę Fantazji
    Piotr Kölbel  Vb – za rolę Dziadka
    Jakub Pałyga VIa - za rolę Stasia
    Aleksandra Pająk VIa  – za rolę bajaderki
    Anna Długajczyk VIb - za rolę Baby
    Kamil Kiełczewski VIb – za rolę Fajferka
    Przegląd przedstawień przygotowanych przez klasy IV, V i VI odbył się 28 maja 2013r. w ramach Dni Kultury Uczniowskiej. Nagrodzone zespoły oraz wyróżnieni aktorzy pojadą w czerwcu na darmową wycieczkę rekreacyjną do Cygańskiego Lasu w Bielsku – Białej. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom festiwalu!