Debata

Wypracowanie Kodeksu 2.0, czyli zasad korzystania z TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych)
było przedmiotem debat uczniowskich, które odbyły się w naszej szkole w dniach 27 i 28 listopada, w ramach realizowanego programu „Szkoła z klasa 2.0”. Dokument ten, to wypracowany wspólnie z uczniami zbiór zasad, jak uczyć i komunikować się przy pomocy TIK: co, gdzie i komu wolno używać, jakie są granice korzystania z sieci. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili w formie prezentacji i dyskusji sposoby mądrego i bezpiecznego korzystania z sieci, które wypracowali wcześniej na lekcjach wychowawczych. Debaty miały bardzo aktywny i twórczy przebieg, a młodzież w atrakcyjny sposób zaprezentowała swoje propozycje. Kodeks 2.0 będzie obowiązywał wszystkich uczniów naszej szkoły.

Kodeks Szkoły Podstawowej nr 5

1. Korzystając z zasobów i treści zawartych w Internecie (np. piosenek, tekstów, fotografii, rysunków i innych) podajemy źródło i  kto jest autorem  materiału.
  2. Nie podajemy swoich danych osobowych, nie wchodzimy na strony niesprawdzone i dla osób pełnoletnich, nie komunikujemy się z nieznajomymi.
  3. Szukamy sprawdzonych źródeł informacji i nie wierzymy we wszystko,  co jest umieszczane
    w sieci.
  4. Dbamy o rzetelność,  aktualność, i czytelność informacji zamieszczanych na stronach szkolnych i klasowych. Wyznaczamy moderatora,  który będzie czuwał nad umieszczanymi tam informacjami.
  5. Portali komunikacyjnych używamy do kontaktów ze znajomymi,  a nie do przesyłania łańcuszków szczęścia i zaśmiecania skrzynek mailowych.
  6. Sprawiedliwie i sensownie dzielimy dostęp do TIK między nauczycieli przedmiotu
    i  uczniów.
  7. Korzystamy z tablic interaktywnych, programów komputerowych  dla poszczególnych przedmiotów, programów dla osób niepełnosprawnych.
  8. W miarę możliwości udostępniamy  komputery uczniom podczas długich przerw.
  9. Dbamy o zabezpieczenie dostępu do swoich loginów, haseł w sieci, danych osobowych.
  10. Korzystamy tylko z bezpiecznych stron.
  11. Nie gramy w gry dla dorosłych.