Polubić matematykę

Nasza szkoła zorganizowała, już po raz ósmy, Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Supermat”. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy trzyosobowe reprezentacje uczniów klas piątych ze wszystkich szkół podstawowych powiatu tyskiego. W zmaganiach matematycznych uczestniczyło 27 uczniów, którzy reprezentowali dziewięć szkół podstawowych nr 4, 5, 6, 10, 11, 17, 22, 35 i 40.  Młodzi sympatycy nauk ścisłych zmierzyli się z zadaniami różnego typu.  Na początku musieli sobie przypomnieć, jak obliczyć sumę i iloczyn cyfr dużej liczby  oraz określić, co z tych obliczeń wynika. Później zajmowali się szacowaniem wieku dwóch chłopców – Pawła i Gawła, by następnie stanąć w pracowni mistrza szklarza i zająć się wycinaniem luster o podanych wymiarach, wykorzystując umiejętność obliczania pola prostokąta oraz przypominając sobie zależności między jednostkami długości, a konkretnie – zamieniając metry na centymetry i odwrotnie. Wiadomości i umiejętności z dziedziny geometrii przydały się również podczas wytyczania prostopadłych ścieżek na kwadratowej działce.
Treść kolejnego zadania przeniosła młodych matematyków na szlak turystyczny, gdzie pomagali wędrowcowi obliczyć długość przebytej trasy. Przy okazji służyli radą  trzem zespołom robotników, którzy budowali drogę za miastem.
Na koniec wyznaczyli upływ czasu, wykorzystując zegar wskazówkowy późniący się aż 50 minut na godzinę, a wreszcie, z pewną mamą, obliczyli cenę zakupów, do czego niezbędne okazały się poprawnie wykonywane działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
Po tych wyczerpujących przeżyciach wszyscy młodzi ludzie nadal byli pełni energii i chęci do działania.
Prace uczniów oceniała Komisja złożona z nauczycieli – opiekunów przybyłych z dziećmi.
Najlepiej z zadaniami konkursowymi w dniu28 maja poradzili sobie następujący uczniowie:
I miejsce: Natalia Jaworska SP 35
II miejsce: Agatha Fortuna SP 40, Piotr Namyślak SP 10, Agnieszka Tażbirek SP 40, Marta Wilczak SP 22
III miejsce: Milena Dzwonek SP 40, Ewelina Marek SP 6, Kamil Mużelak SP 5, Karolina Nowok SP 22.
Anna Mikulska