X-lecie przystąpienia Polski do UE

Wszystkie działania organizowane na terenie naszej szkoły związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej objęła patronatem pani Małgorzata Handzlik, która jest posłanką do Parlamentu Europejskiego. Od 3 marca do 29 kwietnia odbywać się będą u nas różnorodne imprezy i konkursy upamiętniające tę rocznicę.
“Spacerkiem po Europie” – pod takim hasłem będzie przebiegał turniej dla uczniów klas trzecich. W konkursie, który odbędzie się 29 kwietnia w godz.9:00-11:00 wezmą udział reprezentacje klas naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Celem jest wzbogacenie wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Na wszystkich uczestników czekają upominki ufundowane przez Europejski Fundusz Społeczny.
„Państwa UE” to tytuł prezentacji krajów unijnych, który angażuje wszystkich uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Ponieważ nasi uczniowie współzawodnictwo mają we krwi, dlatego prezentacje te będą mieć charakter konkursowy. Hasłem przewodnim w szkole podstawowej jest „Razem do Europy”, dlatego uczniowie będą prezentować państwa, które razem z Polską wstępowały do grona Unii Europejskiej. Ocenie podlegać będzie estetyka prezentacji i informacje merytoryczne na temat wybranego państwa członkowskiego.
Uczniowie szkoły podstawowej również aktywnie zaangażowali się w projekt „Haftowana Europa”. W szybkim tempie przybywa kolorowych państw haftowanych na kanwie-specjalnej tkaninie. W górnej części mapy będzie widniała flaga UE, a pod nią umieszczone zostaną mniejsze flagi państw-członków UE. Całość pracy będzie oprawiona w ramy i wyeksponowana na korytarzu szkolnym.
Zachęcamy także do wzięcia udziału w konkursie powiatowym „Europa w miniaturze”. Mogą w nim wziąć udział uczniowie tyskich okolicznych szkół. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat państw – członków UE oraz popularyzacja ciekawych obiektów znajdujących się na terenie tych państw. Prace mogą być wykonywane w formacie 3D w dowolnej technice. Ocenie podlegać będzie umiejętność doboru tematu pracy, pomysłowość, oryginalność i estetyka wykonania.
Zwieńczeniem obchodów 10. rocznicy wstąpienia Polski do UE będzie debata z europosłanką panią Małgorzatą Handzlik nt. „Możliwości rozwoju i perspektywy na przyszłość dla polskiej młodzieży w UE - wczoraj, dziś, jutro”, która odbędzie się 29 kwietnia w godz. 10.00 – 11.00. W debacie wezmą udział gimnazjaliści z Tychów i okolic, zwycięzcy konkursów oraz zaproszeni goście. Wówczas prezentowane będą również haftowane flagi, miniaturowe budowle Europy oraz wystawa fotografii przygotowana przez naszych starszych kolegów.