Międzynarodowa Nagroda – International School Award

Szkoła Podstawowa nr 5 jest jedyną szkołą w Tychach, która otrzymała Międzynarodową Nagrodę – International School Award na poziomie średniozaawansowanym, przyznawaną przez British Council. (International School Award jest formą uznania i akredytacji dla szkół i przedszkoli, które mają już osiągnięcia we współpracy międzynarodowej. Celem przygotowań do uzyskania certyfikatu jest rozwój placówki oraz indywidualny rozwój uczniów, nauczycieli i kierownictwa. – www.britishcouncil.pl)
Od września 2013, w ramach programu e-Twinning, Szkoła Podstawowa nr 5 podjęła współpracę ze szkołą w Wielkiej Brytanii: – Barnabas Oley Church of England Primary School w Great Gransden. (Great Gransden jest to małe miasteczko w Anglii, które leży 19 km na zachód od miasta Cambridge i 76 km na północ od Londynu.)
Motywem przewodnim współpracy jest wymiana listów pomiędzy uczniami obu szkół. Ponad 50 uczniów z naszej placówki i tyle samo z angielskiej koresponduje ze sobą.
W dniu 25.10.2013 tyską szkołę odwiedziła p. Lucyna Jachacy, która pracuje w brytyjskiej Barnabas Oley Church of England. Zainteresowani uczniowie zadawali Gościowi mnóstwo ciekawych pytań, a na skype’owym spotkaniu dzieci miały możliwość połączenia się z kolegami z Great Gransden. Dzieci zapytały o pogodę, samopoczucie, sposoby spędzania czasu wolnego – oczywiście po angielsku. Spotkanie uświadomiło im, jak ważna jest nauka języków obcych.
Pani Lucyna przywiozła angielską szkolną maskotkę, misia Barnaby, który podróżuje po cały świecie i był już na wakacjach w Hiszpanii oraz złożył wizytę brazylijskiej drużynie jeździeckiej podczas Olimpiady w Londynie w 2012 r.
W trakcie ubiegłego roku szkolnego wspólnie zrealizowaliśmy dwa duże projekty. Pierwszy projekt dotyczył Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły wysłali do Great Gransden świąteczne kartki(które sami wykonali)wraz z opłatkiem, pierniki i bożonarodzeniowe ozdoby. W zamian polscy uczniowie otrzymali Christmas crackers oraz kartki świąteczne także wykonane przez angielskie dzieci. W dniu 5.12. 2013 przebrani za kolędników polscy uczniowie zaśpiewali dwie piosenki: ‘Gwiazdka Little Star’ oraz ‘Children of the world’, które zostały nagrane  i wysłane do Anglii. Piosenki te stały się częścią angielskiego przedstawienia. W przeddzień ferii bożonarodzeniowych dwie klasy szkoły podstawowej zaprezentowały efekty dotychczasowej współpracy w przedstawieniu pt.„ Międzynarodowe Boże Narodzenie”.
Na ekranie pojawiły się wcześniej nagrane piosenki -„ Gwiazdka Little Star” oraz „Long way to go” w wykonaniu szkolnego chóru Barnabas Oley. Zarówno polskie jak i angielskie dzieci miały okazję wymienić ze sobą krótkie pozdrowienia oraz podziękować za dotychczasową współpracę.
W marcu zrealizowaliśmy wspólnie drugi projekt pt. My way to school (Moja droga do szkoły). Tym razem uczniowie rysowali swoją drogę z domu do szkoły i opisywali ją w języku polskim i angielskim. Do Great Gransden wysłaliśmy ponad 30 prac.
W kwietniu uczestniczyliśmy w konkursie „Spelling bee” (Literująca pszczółka), w którym dzieci ćwiczyły umiejętność literowania angielskich wyrazów. Do Great Gransden została  wysłana również lista polskich wyrazów, których wymawiania uczyli się angielscy koledzy.  Zarówno uczniowie jak i nauczyciele są bardzo zadowoleni ze współpracy z angielską szkołą, zamierzają ją dalej kontynuować. Nasi uczniowie doskonalą swój język angielski, mają również możliwość poznania nowych kolegów. Dla dzieci to na pewno wspaniała przygoda, która uświadomi im, jak ważna jest nauka języków obcych. Dla obu szkół to również ciekawe doświadczenie pozwalające na wymianę informacjami i wzbogacenie swojej oferty edukacyjnej.