Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” powoli dobiega końca. Uczniowie i wychowawcy podjęli wiele inicjatyw mających na celu pokazanie nie tylko, że przemoc jest zła ale. że warto i należy pomagać innym ludziom. Bycie życzliwym  i pozytywnie nastawionym do świata powoduje, że dobro, które czynimy do nas powraca. Poniżej przedstawiam opis i zdjęcia naszych działań.

  1. Przygotowano gazetkę tematyczną przeciwdziałania przemocy, która znajduje się przy drzwiach wejściowych szkoły.
  2. Nauczyciele podczas miesiąca listopada wpisują uczniom pozytywne uwagi (należy dostrzegać u każdego ucznia coś pozytywnego. Nie chodzi tylko o oceny, ale również postawę w stosunku do innych, pomoc koleżeńska itp.)
  3. Słoik życzliwości – w klasach 1-3 znajduje się słoik, do którego uczniowie wychowawcy wrzucają kartki z komunikatami typu: „Życzę Ci dobrego dnia”, „Miło Cię widzieć”, „Dziękuję, że pięknie pracowaliście na lekcji”, „Jesteś fajną koleżanką”. Słoik otwieramy raz w tygodniu i głośno odczytujemy treść kartek.
  4. „Muzyka jest scenografią uczuć” L.M. Tołstoj. W ramach kampanii  uczniowie wraz z wychowawcami wybierają każdego dnia piosenkę, która umieszczana jest na szkolnym fb np. Zbigniew Wodecki – „Nauczymy się żyć obok siebie”, Majka Jeżowska –„Dłonie”…
  5. Uczniowie klasy piątej napisali wiersze mówiące o przeciwdziałaniu przemocy, darzeniu się wzajemnym szacunkiem.
  6. Uczniowie klas 1-3 wykonali prace plastyczne, z których stworzono wystawę.
  7. Uczniowie klasy 8c przygotowali zdjęcia z cytatami znanych ludzi.
  1. Kwiaty pozytywnego myślenia – na kartkach wyciętych na kształt płatków kwiatów uczniowie piszą lub rysują pozytywne przesłanie do innych. Płatki układają się w kwiaty, które systematycznie zawieszane są na tablicy.
  2. Uczniowie klasy 2c przygotowali tablicę z motylami – na skrzydłach piszą słowa, zdania, które chcieliby usłyszeć od swoich kolegów/koleżanek (lubię Cię, jesteś fajnym kolegą/koleżanką, dziękuję za pomoc itp.) – te motyle unoszą się w górę, „uskrzydlają”. W przypadku brzydkich słów, zdań typu „jesteś głupi, nie lubię Cię” skrzydła są pogniecione i motyle spadają w dół.
  1. 06 listopada uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły z pomarańczowym elementem ubioru jako znakiem rozpoznawczym i promującym kampanię.
  2. Klasa 4b w formie filmiku odpowiedziała: Czy warto pomagać innym? (film został zamieszczony na szkolnym FB).
  3. Uczniowie klasy 1a stworzyli „balony”, które symbolizują brak akceptacji na stosowanie przemocy.
  4. Klasa 6b  przygotowała krótki FILMIK

Przygotowała:
Beata Kapinos
koordynator kampanii

 

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.