„Smok Mądragon Daje Radę”

„Smok Mądragon Daje Radę” to edukacyjny projekt profilaktyczny, adresowany dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, obejmujący szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu – w domu, w szkole, na drodze czy podczas zabawy. Najważniejszymi celami projektu są:

• zwiększenie bezpieczeństwa dzieci poprzez kształtowanie i utrwalanie prawidłowych zachowań i przyzwyczajeń,
  • zwiększenie świadomości i wiedzy na temat zachowań w sytuacjach zagrożenia,
  • zmniejszenie liczby wypadków i urazów niezamierzonych wśród dzieci,
  • wsparcie lokalnych wysiłków skierowanych na tworzenie środowiska przyjaznego bezpiecznemu rozwojowi dziecka.

Przedsięwzięcie zostało opracowane w konwencji bajkowo-fantastycznej, jako zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów – Mądraszków, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej Planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon. Dzięki temu, że Mądraszki dopiero odkrywają pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Projekt realizowany będzie w naszej szkole w roku szkolnym 2012/2013 w klasach drugich. Będzie to cykl 13 lekcji o bezpieczeństwie zakładających zastosowanie nowoczesnych metod nauczania – pracy warsztatowej, dramy, zabaw ruchowych w rytm specjalnie opracowanych piosenek, wspólną naukę wierszyków itp. Lekcje będą prowadzone przez wychowawców klas oraz gości – przedstawicieli służb ratowniczych: policjantów i strażaków. Na jedną z lekcji zaproszeni będą wolontariusze PCK, którzy nauczą dzieci podstawowych zasad pierwszej pomocy. Nauczyciele otrzymali konspekty lekcji, płyty CD z piosenkami i materiałem pomocniczym (lekcje mogą być realizowane w wybranej kolejności). Każdy uczeń dostał swoją książeczkę prowadzącą go przez kolejne lekcje, znaczek udziału w projekcie i płytę CD z piosenkami. Projekt zakończony zostanie otrzymaniem 7 certyfikatów poświadczających nabyte umiejętności, a także dyplomem ukończenia projektu.

Koordynatorem projektu jest pani Alina Balcer.