„Królestwo planet”

Udział w dwulekcyjnych zajęciach dydaktycznych „Królestwo planet”  i zapoznanie się  z podstawami wiedzy  o widocznych na niebie obiektach astronomicznych. Zapoznanie się z orientacją w sferze niebieskiej /widnokrąg, zenit, Wielki  i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata/, poznanie gwiazd i gwiazdozbiorów.  Te i inne obiekty astronomiczne: Zodiak. Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety poznali najmłodsi podczas wycieczki do Planetarium. Kiedy już rozsiedliśmy się wygodnie w fotelach, naszym oczom ukazał się fantastyczny spektakl na sztucznie stworzonym niebie. Pod sklepieniem planetarium, naśladującym rzeczywisty firmament, zobaczyliśmy wszystko to, co  dzieje się wysoko nad nami, a czego nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Mogliśmy przyjrzeć się bliżej planetom naszego Układu Słonecznego. W programie naszej wycieczki było zwiedzanie wystawy, mieszczącej się w pierścieniu okalającym salę projekcyjną. Można też było się zważyć na Ziemi, Księżycu i innych planetach. Im mniejsza masa ciała niebieskiego, tym mniej ważymy – na Księżycu aż sześciokrotnie mniej. Jeśli nie wierzycie sprawdźcie sami! W zajęciach, które odbyły się 6 listopada 2012 r. uczestniczyli uczniowie klasy 3a.