Żonkile 2015

Czy wiecie, dlaczego w naszej szkole pojawiły się małe, żółte żonkile? Żonkile to kwiaty symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są bezpośrednio z osobą Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, walczącej w powstaniu o ludzką godność, w 1843 roku. Każdego roku, aż do swojej śmierci składał on bukiet żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Otóż 19 kwietnia tego roku obchodzony był po raz kolejny Dzień Pamięci o Powstaniu w Gettcie Warszawskim. Celem akcji jest przywrócenie pamięci o powstaniu,  kształtowanie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów, a także rozwijanie wśród ludzi postawy otwartości, życzliwości i tolerancji.
Tym razem nasza szkoła przyłączyła się do tej ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Muzeum Polin, z czego jesteśmy dumni.