Tyskie talenty odkryte!

Konkurs „T jak Talent”, który od lat organizuje Stowarzyszenie Piątka Dzieciom oraz Gimnazjum nr 2 we współpracy z Miejskim Centrum Kultury ma na celu umożliwić młodym ludziom zaprezentowanie swoich talentów na dużej scenie, promowanie kultury wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz zwrócenie szczególnej uwagi na rozwój małych artystów, którzy kiedyś mają szansę zrealizować swoje marzenia o wielkiej karierze. Tak i w tym roku, po raz IV scena w Zespole Szkół Muzycznych została oddana we władanie młodych artystów. W finale IV edycji „T jak Talent”, który odbył się 15 maja, zaprezentowało się 21 uczestników z tyskich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy wcześniej zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Wśród nich wokaliści, instrumentaliści, zespoły muzyczne, raperzy, tancerze oraz akrobatki, które pokazały, jak bardzo giętkie potrafi być ludzkie ciało. Prezentacje oceniało jury, w którego komisji zasiadły osoby od lat związane z kulturą i pracą z młodymi ludźmi, m.in. finalista telewizyjnego show „You can dance” Rafał Tito Kryla. Różnorodność oraz wysoki poziom pokazów spowodował, że komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia przy wyborze tych najlepszych z najlepszych.
Grono laureatów z kategorii szkół podstawowych zdominowali tancerze, poziom wśród nich był tak wyrównany, że komisja przyznała ex aequo trzy pierwsze miejsca dla Oskara Sobieraja (SP 35), Łukasza Gołębiowskiego (SP 40) oraz Agaty Bauch (SP 7), która prezentując układ gimnastyki artystycznej wzbudziła największy podziw wśród widowni. Na drugie miejsce zapracowała tańcząca Nikola Kuczera (SP 35). Trzecie miejsce SP zajęła Emilia Podkościelny, młoda wokalistka reprezentująca Miejski Dom Kultury i SP nr 1. Jury wyróżniło również Paulinę Szczygielską (SP22).
Wyniki rywalizacji w kategorii gimnazjum pokazują, że największym walorem tyskich gimnazjalistów są drzemiące w nich talenty wokalne. Dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęły Agata Madziała (G3) oraz Katarzyna Herbut (G3), drugie miejsce zdobyła „TON FORMACJA” (G10 i MDK), a tuż za nimi, na trzecim miejscu w punktacji jury uplasowała się Julia Zastryżna (G9), wykonująca piosenkę własnej kompozycji, czym ujęła serca widowni zdobywając również nagrodę publiczności. Wyróżnienia otrzymali: Daria Hylak (G2) oraz Szymon Zazula (G10 i MDK).
Galę finałową poprowadziły nasze uczennice: Hanna Bromboszcz oraz Angelika Rusin.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zaprezentowanie swoich, być może do dziś skrywanych talentów. Mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą się cieszyły równie dużym powodzeniem, a Wy drodzy finaliści staniecie kiedyś na wielkiej scenie i spełnicie swoje najskrytsze marzenia.

Kinga Woźniak