“T jak Talent” po raz piąty

W ciągu 5 lat na scenie stanęło 274 uczestników. Jury oceniło ponad 200 różnorakich prezentacji. Usłyszeliśmy covery słynnych wykonawców oraz aranżacje własnych utworów. Zobaczyliśmy gatunki tańca: breakdance, hip – hop, jazz, balet oraz wiele popisów gimnastycznych. Były też sztuki magiczne i ćwiczenia z hula – hop. Uczestnicy grali na pianinie, skrzypcach, flecie, perkusji, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, bongosach a nawet jambie. Występowali indywidualnie i w różnych formacjach. Dla wielu z nich był to pierwszy krok, by rozwijać swój talent i niecodzienne umiejętności. Udział w konkursie otworzył ich na nowe możliwości, stworzył szansę rozwoju i zainspirował. Niejednokrotnie wygrana w „T jak Talent” była potwierdzeniem późniejszych sukcesów np. udziału w filmie, zaproszeń do recitali, udział w musicalu, wygranej w konkursach na wyższym szczeblu.
Z roku na rok jury ma coraz trudniejsze zadanie. Uczestnicy przygotowują się często pod okiem profesjonalistów i trenują od wielu lat. Rafał TITO Kryla podczas tegorocznego rozdania nagród powiedział: „Poziom uczestników jest coraz wyższy. Jednocześnie zachęcam wszystkich, zwłaszcza młodzież gimnazjalną do większego zaangażowania, odwagi, by nie bać się tzw. „wąchania parkietu” jak się to mówi w środowisku tancerzy”. Jury zwracało również uwagę na czystość brzmienia, barwę głosu i dykcję. Nieocenioną pomocą w tym zakresie był głos pani Janiny Konieczny – muzyka i wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych.

Tegoroczni finaliści to:
- szkoła podstawowa
I miejsce ex quo Oskar Sobiegraj SP 35 oraz Łukasz Gołębiowski SP40
II miejsce Maja Lauer ZSM
III miejsce Mirosław Franczak SP19
- gimnazjum
I miejsce  Natalia Mazur G4
II miejsce Wiktor Szklarz G9
III Zuzanna Ratajczyk G2
wyróżnienie Natalia Bąk  G9
Zgromadzona publiczność typowała również swoich faworytów. Zostali nimi: Kacper Kubera G2 i Łukasz Gołębiowski SP 40.
Konkurs powstał z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 2. Stowarzyszenie „Piątka Dzieciom” podjęło się jego organizacji na skalę miasta, a pomoc finansową uzyskano od Miejskiego Centrum Kultury i Urzędu Miasta Tychy. Tegoroczna  - V edycja odbyła się 21 maja. Więcej zdjęć w galerii.