#SzkołaPamięta

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”, której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych, nasza szkoła zrealizowała ogromną ilość przedsięwzięć i projektów.

Przede wszystkim fantastyczne wycieczki m.in.: 3-dniowa wyprawa do Warszawy (klasa 8a), do Krakowa (klasa 8c) czy pobliskiej Pszczyny (klasa 7b), w trakcie których uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznania zabytków i historii tych miast.

Ponadto uczniowie klas 4 – 8 upamiętnili 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Na lekcjach języka polskiego „Pamiętamy o mistrzach słowa” poznawali sylwetkę artysty, przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne, recytowali wybrane utwory poety. Na Facebooku szkolnym zamieszczona została przykładowa prezentacja autorstwa Wiktorii Sztafińkiej i Ingi Spodarek z klasy 8c. Na naszych mediach społecznościowych zamieszczony jest również filmik, w którym Nikola Palla przepięknie recytuje wiesz C.K. Norwida „Moja piosnka” (II). Uczniowie klasy 8b, Jakub Nycz oraz Wiktor Wiśniewski, przygotowali prezentację dot. Wojciecha Korfantego oraz powstań śląskich.

Dla młodszych klas była to wspaniała okazja wyjścia w teren i poznania lokalnej historii.

Dzieci z klas 1a, 1c, 3a oraz 3b odwiedziły groby nieznanych żołnierzy i powstańców śląskich na cmentarzu przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Uporządkowały groby i zapaliły znicze. Przeszli również na Plac Wolności pod Pomnik Powstańca Śląskiego. Była to wspaniała okazja by dzieci poznały historię Śląska, walk o wolność oraz tragedię II wojny światowej.

Były też wycieczki wirtualne –uczniowie klas 1b, 2a oraz 2c poznawali naszą lokalną historię dzięki prezentacjom multimedialnym prezentowanym w szkole.

Niezależnie od tego czy wycieczki odbyły się na żywo czy wirtualnie – efektem tych „podróży” były wykonane przez dzieci piękne prace plastyczne: dotyczące świąt zadusznych czy przedstawiające naszych bohaterów. Uczniowie z klasy 1c wykonali  gazetkę „Miejsca pamięci”. Natomiast uczniowie klasy 3c odwiedzili pomnik generała Stefana Roweckiego, poznali jego biografię i historię, a następnie wykonali piękne plakaty i opisy dotyczące bohatera.

Uczniowie klasa 4a wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.

Zdjęcia, filmy oraz prezentacje można zobaczyć na szkolnym Facebooku w postach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.