Podsumowanie innowacji społeczno – językowej w klasach piątych

To już drugi rok pracy  nad innowacją społeczno – językową  w klasach piątych. Tematem wiodącym była w tym roku grupa społeczna. Uczniowie poznawali podstawowe terminy związane z grupą zarówno w języku polskim – poznawaliśmy definicje jak i w języku angielskim definicje te tworzyliśmy. Omówiliśmy pojęcie grupy najmniejszej – np. małe grupy przyjaciół – jak i grupy największe – tutaj rekord popularności pobił Facebook:-) Poznaliśmy rodzinę Piasta i królowej angielskiej Elżbiety II, opowiadaliśmy o swoich rodzinach. Uczniowie wykonali swoje drzewa genealogiczne. Omówiono kilka elementów, które ściśle związane są z funkcjonowaniem rodziny m.in. zwyczaje rodzinne, które pomagają zacieśnić więzi rodzinne. Poznaliśmy zwyczaje żywieniowe rodzin średniowiecznych, czytaliśmy bajki angielskie, porównywaliśmy zasady wychowywania dzieci, obchodziliśmy urodziny królowej angielskiej. Były też tematy, które wzbudzały nasze emocje. Rozmawialiśmy o emocjach w grupie – o naszych poczynaniach z których jesteśmy dumni oraz o tych, które powodują konflikty. Próbowaliśmy ustalić, kto ma najlepszy sposób na rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Rok minął szybko, zamykamy kolejny album a przed nami ostatni element. Tematem w klasie szóstej jest społeczeństwo.