Piknik HiSTOryczny – Patriotyczna za nami!

Rodzinną imprezę na boisku szkolnym rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów klasy 2, do którego dołączyli rodzice jak i nauczyciele. Uczestnikom, nawet tym najmłodszym, nie sprawiły trudności pytania w konkursie historycznym. Bez kłopotu odpowiadali: jakie postacie historyczne występują w hymnie narodowym, kto jest jego autorem oraz kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wspólnie tworzyliśmy biało – czerwoną mapę Polski ustawiając się w wyznaczonych konturach. Zobaczyliśmy również spektakl „Ameryki ląd” przygotowany przez nasze szkolne koło teatralne Baśniowa 456, który uzyskał wyróżnienie specjalne podczas XXVIII Rejonowego Festiwalu Młodzieży Szkolnej. Były prezentacje piosenek przygotowanych przez dzieci, a także wspólny śpiew biesiadnych, znanych polskich utworów: Szła dzieweczka, Hej sokoły i Poszła Karolinka. Wnętrze szkoły również tętniło życiem, ponieważ można było podziwiać przygotowany przez uczniów gimnazjum projekt edukacyjny „Powstanie warszawskie” z niezwykle ciekawą dekoracją, a także obecny hit wśród młodzieży – escape room! Zamknięte w bibliotece małe grupki uczestników miały postępować zgodnie ze wskazówkami. Wśród zadań było między innymi: złamanie kodu QR, znalezienie dzieła z którego pochodzą słowa: „Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,/ Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,/A wszystko przepasane, jakby wstęgą, miedzą/Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.” Uczestnicy odsłuchiwali wiadomości, szukali ich w encyklopedii, a także korzystali z aplikacji learning apps. Wszystko po to, aby znaleźć  na końcu skrzynkę z kluczem do drzwi wyjściowych. Dodatkową motywacją, było pyszne ciacho przygotowane przez rodziców.  Jeden z rodziców na tę okazję przygotował również specjalny – tematyczny tort, który zniknął w błyskawicznym tempie!

Czas świętowania był krótki, ale niezwykle intensywny i pokazujący, że lubimy wspólne biesiadowanie, a tradycja i patriotyzm nie są nam obojętne.