Papierowa bitwa i skoki w workach

Za nami kolejne zmagania małych i większych sportowców uczestniczących w Spartakiadzie Integracyjnej zorganizowanej przez naszą placówkę i Stowarzyszenie „Piątka Dzieciom”. Tegoroczni sportowcy to uczniowie klas I –VI z tyskich szkół integracyjnych – SP nr 5, SP nr 22, SP nr 35 i SP nr 40. W tym roku spartakiada odbyła się już po raz XI! Wspólną zabawę rozpoczęliśmy w tanecznym rytmie „Gangam style”. Dzieci z uśmiechem na twarzy rywalizowały ze sobą w zabawach sportowych grupowych i indywidualnych. Wiele emocji wzbudziła bitwa na papierowe kule, które sportowcy sami musieli przygotować z kolorowych gazet. Oj działo się … a ile worków po bitwie zapełniliśmy papierową amunicją! Małym sportowcom bardzo przypadł do gust obwód stacyjny, dzięki któremu mogli sprawdzić swoje siły w rzucie do kosza,  pokonać tor przeszkód, skacząc w worku czy w maszerując parami na nartach. Uczestnicy Spartakiady, dzięki współpracy z Fundacją “Cicha Nadzieja”, mieli niecodzienną okazję przyjrzeć się zabiegom resuscytacji wykonanym przez specjalistów, a nawet spróbować wykonać je samodzielnie na fantomie. Ponadto mogli zobaczyć wnętrze karetki reanimacyjnej.
Starsi koledzy, z klas IV – VI przechodząc przez poszczególne stacje przygotowane w salach lekcyjnych ze względu na niesprzyjajacą aurę, podbijali piłeczką pingpongową, grali w “łapki”, kręcili na czas hula – hop, rzucali ringo i piłką lekarską, a także żonglowali i grali w “stopy”.
Spartakiada, oprócz zapewnienia dobrej zabawy, pokazuje przede wszystkim, że sport to nie domena osób zdrowych, ale każdy – sprawny i mniej sprawny – znajdzie w nim coś dla siebie. Dzieci uczą się tu zdrowej rywalizacji, współpracy, tolerancji i akceptacji, dawania wsparcia i przyjmowania pomocy. W myśl tej idei nie ma w niej przegranych. Wszystkie dzieci są zwycięzcami, a ich wysiłek zasłużył na nagrodę. Każdy uczestnik Spartakiady otrzymał upominek i z radosnym uśmiechem pożegnał się z nowymi koleżankami i kolegami.
Impreza dotowana była ze środków Urzędu Miasta Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia oraz Stowarzyszenie “Piątka Dzieciom”, a niemożliwe byłoby jej zrealizowanie, gdyby nie pomoc całego zastępu wolontariuszy:).

Izabella Jaworska
Beata Braszczok