Narodowe czytanie 2022

Arsen, Karina, Ksawery, Kamil, Przemek, Laura, Dawid, Jakub, Marta, Natalia i Wojtek - to uczniowie klasy VIII B, którzy 8 września stali się lektorami Narodowego Czytania 2022r. Już po raz jedenasty uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wysłuchania znanych utworów  literatury polskiej. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” . W tym roku czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. Z wielką przyjemnością uczniowie klas VIIIA, VIIIB, VIIIC, VIIA, VIC przysłuchiwali się interpretacji ballad „Świtezianka”, „Świteź”, wierszy „Powrót taty” przygotowanej przez uczniów klasy VIII B. Dziękujemy za wspaniałe odczytanie utworów naszego wspaniałego wieszcza.
W czerwcu 1822 roku w Wilnie ukazał się debiutancki tom wierszy Adama Mickiewicza, zatytułowany „Poezyje”. Ballady i romanse stanowiły główną część pierwszego tomu. Napisany w latach 1819–1821 cykl wierszy zapoczątkował w Polsce epokę romantyzmu. Zbiór ten  stał się literackim wydarzeniem.  Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza fakt, że z okazji dwusetnej rocznicy wydania tego zbioru  rok 2022 został ustanowiony Rokiem  Romantyzmu Polskiego.