Czytanie to najpiękniejsza zabawa…

Mijający rok szkolny upływa pod znakiem czytelnictwa, bowiem czytelnictwo uczyniono jednym z priorytetów MEN (rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży). Jako szkoła staramy się od lat popularyzować i zachęcać uczniów do czytania książek. Jednym z warunków, aby przyciągnąć czytelnika do biblioteki jest atrakcyjny księgozbiór. W tym roku szkolnym szkoła wzięła udział w dwóch programach rządowych, które finansują zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. Jest to program „Książki naszych marzeń”, z którego kupiono do biblioteki książki dla szkoły podstawowej w kwocie 2713zł oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016, który będziemy realizować przez trzy lata. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup książek dla szkoły podstawowej i gimnazjum w kwocie 15 000 tys. złotych.
Zapraszamy rodziców, aby włączyli się do stworzenia listy ciekawych i wartościowych książek, które powinny znaleźć się w naszych zbiorach. Swoje propozycje proszę napisać na kartce (autor i tytuł) i przynieść do biblioteki, albo przekazać poprzez dziecko.
Każdy z nas ma świadomość, jakie korzyści przynosi czytanie książek, a umiejętność czytania jest jedną z podstawowych, która zapewnia dziecku sukces w szkole. Nasza noblistka Wisława Szymborska stwierdziła, że „… czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Dlatego warto swoje dziecko zachęcać, wspierać, współuczestniczyć i doskonalić u niego sztukę czytania.
Jakie efekty  przynosi czytanie książek? Oto w skrócie kilkanaście z nich:

1. Rozwija myślenie – czytanie to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu.
  2. Wzbogaca nasze słownictwo, rozwija język.
  3. Uczy nas formułować  myśli i rozumieć innych.
  4. Wzrasta zrozumienia tekstów i poleceń.
  5. Podnosi poziom wypowiedzi ustnych i pisemnych (swoboda, płynność, bogatsze słownictwo, lepsze argumenty).
  6. Dostarcza  wiedzy. Więcej czytasz, więcej wiesz.
  7. Poprawia koncentrację i pamięć.
  8. Rozwija i pobudza wyobraźnię – uczy budować obrazy w wyobraźni.
  9. Daje  poczucie własnej wartości.
  10. Czyni Cię świetnym rozmówcą.
  11. Daje satysfakcję i zabija nudę.
  12. Dostarcza nam rozrywki i emocji.
  13. 13.  Poprawia relacje międzyludzkie – buduje więzi między rodzicem i dzieckiem, pomiędzy dzieckiem a rówieśnikami.
  14. 14.  Zwiększa  motywację do nauki i działania.
  15.  Rozwija uczucia i wyrabia umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  16. Zwiększa skłonność do refleksji, skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  17. Podpowiada sposoby rozwiązywania problemów i konfliktów.
  18. Dobra książka przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.