W ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w naszej szkole były podejmowane różne działania i przedsięwzięcia. W pierwszym dniu kampanii została przygotowana gazetka tematyczna.
Klasa 3c założyła kalendarz dobrych uczynków, który polegał na codziennym wykonaniu jednego zadania – zaczęło się od: „Uśmiechnij się do kogoś”, następne zadanie to: „Powiedz komuś coś miłego!”, trzeci dzień „Pomóż koledze w szkole”, itp. Zadania umieszczane były na szkolnym Fb. Została przygotowana gablota, w której umieszczono adresy i numery telefonów do instytucji, do których można zwrócić się o pomoc w przypadku sytuacji przemocowych.

W klasach 1-3 wychowawcy przeprowadzili zajęcia na podstawie bajki „Jak Basia ptaki szczęścia uratowała”. Celem było zwrócenie uwagi uczniom na to, że ważne jest nasze szczęście i nasza radość, ale również szczęście i radość innych ludzi. W klasach starszych w oparciu o scenariusz „Szanuj drugiego człowieka i jego prawo do wolności” wychowawcy uświadamiali uczniom, jak ważne jest budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku.
Na szkolnym korytarzu powstało „drzewo życzliwości i dobrych słów”, na którym uczniowie zamieszczali pomarańczowe liście zawierające pozdrowienia i dobre słowa kierowane w stronę swoich kolegów i koleżanek typu „Życzę Ci miłego dnia”, „jesteś fajny”, „Lubię Cię”, „Uśmiechnij się”.
Kolejną inicjatywą było dzielenie się z innymi informacją, jak pomagam innym osobom. Uczniowie opisywali na kartkach, w jaki sposób mogą pomóc innym, opis wkładali do jednej z kopert, zabierając przypinkę i zakładkę „superbohaterki” lub „superbohatera”. W ramach kampanii ogłoszono konkurs plastyczny „Stop przemocy”, do którego przystąpili chętni uczniowie klas 1-8.
Uczniowie klasy 3c przez okres 19 dni trwania kampanii tworzyli postać człowieka. Na poszczególnych częściach ciała (w formie puzzli) wpisywane były dobre, pozytywne przesłania takie, które świadczą o tym, że jako ludzie jesteśmy pełni dobra, życzliwości i pozytywnych wartości.

W ramach współpracy z instytucjami wspierającymi pracę szkoły Przedstawiciele Straży Miejskiej przeprowadzili warsztaty profilaktyczne „Ten obcy” (klasy 2-3), „Złość, agresja, przemoc” (klasy 4-6), „Internet-zagrożenia-cyberprzemoc-hejt” (klasy 7), „Odpowiedzialność karna nieletnich” (klasy 8).

                                                                                              opracowała:
Beata Kapinos
pedagog szkolny

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.