Zawieszenie strajku

Szanowni Rodzice,

W związku z zawieszeniem strajku – w sobotę 27.04.2019 r. odbędą się zajęcia dydaktyczne za 2.05.2019 r. (zgodnie z planem lekcji w czwartek).

W kolejnych dniach tj. 29.04.2019, oraz 30.04.2019 r. zajęcia odbywają się według obowiązującego planu zajęć.

Ponadto przypominamy, że w dniach 1,2,3 maja 2019 r. szkoła jest zamknięta (2 maja jest odpracowany 27.04.2019 r.)

Zapraszamy uczniów.

Oferta zajęć dodatkowych dla dzieci i uczniów

Szanowni  Rodzice

Przekazujemy informację o dodatkowej ofercie zajęć dla dzieci/uczniów na dzień 12.04.2019 r. 

prosimy kliknąć łącze: oferta zajęć dodatkowych

Przypominamy,  że szkoła może zapewnić opiekę dla dzieci od 7.30 do 15.30 (grupa do 25 osób w tym z orzeczeniem – decyduje kolejność zgłoszeń).

Telefon: 32 227 37 93 lub 796 987 121

Informacja Dyrektora Miejskiego Centrum Oświaty nt. organizacji pracy szkół w czasie strajku

Niezależnie od stanowiska MEN, oceniając realne możliwości naszej szkoły/oddziału przedszkolnego, a jednocześnie mając na uwadze odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, proszę o zapoznanie się z pismem dyrektora Miejskiego Centrum Oświaty na temat możliwej do zrealizowania w mieście Tychy organizacji pracy szkół i przedszkoli w czasie strajku.

Szanowni Rodzice!

W związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli od 8 kwietnia br. do odwołania, nastąpią zmiany w organizacji pracy szkół i placówek oświatowych w Tychach.

Zmiany te nie dotyczą jednak jednostek, w których strajk nie będzie organizowany: Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 18, Przedszkola nr 19, Szkoły Podstawowej nr 36 oraz Zespołu Szkół Muzycznych.

 

8 kwietnia

W związku z nadzwyczajną sytuacją jaka może nastąpić (biorąc pod uwagę bardzo wysoki stopień poparcia strajku oraz wynik referendum) i brakiem możliwości wcześniejszego ustalenia ostatecznej liczby strajkujących nauczycieli, 8 kwietnia wszystkie zajęcia w szkołach podstawowych i przedszkolach, będą ODWOŁANE (na podst. art. 18 ust. 2 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych). Bardzo proszę o zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji i pozostawienie dzieci w domach oraz zapewnienie im opieki we własnym zakresie. W szkołach ponadpodstawowych lekcje nie odbędą się, natomiast decyzję o organizacji dodatkowych zajęć dla młodzieży podejmie dyrektor danej szkoły w zależności od możliwości kadrowych.

 

9 kwietnia

Jeśli strajk będzie kontynuowany planowane zajęcia i lekcje w szkołach i przedszkolach nie odbędą się. W przypadku szkół i przedszkoli, w których nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, dyrektor placówki zorganizuje, w miarę możliwości, zajęcia świetlicowe dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki we własnym zakresie. Liczba dzieci, jaka będzie mogła uczestniczyć w zajęciach świetlicowych będzie uzależniona od liczby nauczycieli gotowych do pracy. Przyjęcie dziecka na te zajęcia będzie wymagało wcześniejszych uzgodnień z dyrektorem. Jednocześnie proszę o wyrozumiałość, jeśli spotkacie się Państwo z odmową przyjęcia dziecka na zajęcia. Decyzja taka będzie wynikała wyłącznie z troski o ich bezpieczeństwo, do zapewnienia którego niezbędni są opiekunowie. W szkołach ponadpodstawowych dodatkowe zajęcia dla młodzieży będą organizowane w zależności od liczby nauczycieli gotowych do pracy.

 

10 – 17 kwietnia

W szkołach podstawowych oraz szkołach z oddziałami gimnazjalnymi, dni przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego (10–12 kwietnia) oraz egzaminu ósmoklasisty (15-17 kwietnia) są dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych (niezależnie od strajku). Nie strajkujący nauczyciele ze wszystkich tyskich szkół, będą zaangażowani do pracy w zespołach nadzorujących przebieg egzaminów. Zależy nam, aby umożliwić szkołom przeprowadzenie egzaminów podczas strajku. W związku z tym szkoły nie będą organizowały zajęć świetlicowych w dniach, kiedy odbywać się będą egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty.

 

W przypadku kontynuowania strajku przez nauczycieli po terminie egzaminów, czyli od 18 kwietnia, organizacja pracy szkół i przedszkoli będzie przebiegała podobnie jak 9 kwietnia.

 

W związku z tym, że liczba strajkujących nauczycieli może się zmieniać, możliwości organizacji zajęć świetlicowych czy dodatkowych zajęć dla młodzieży przez szkoły i przedszkola może ulegać zmianom. Proszę o bieżące śledzenie informacji na stronach internetowych szkół, przedszkoli oraz w dzienniku  elektronicznym.

 

Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do 8 roku życia, w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola mają prawo do 60 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy i zasiłku opiekuńczego z ZUS. Osoby zatrudnione składają wniosek u pracodawcy, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą w najbliższym oddziale ZUS. Więcej szczegółów na ten temat m.in. na stronie https://obywatel.gov.pl/zasilki-i-pomoc-finansowa/zasilek-opiekunczy-na-opieke-nad-zdrowym-dzieckiem-w-wieku-do-8-lat.

 

Dla dzieci powyżej 8 roku życia, wspólnie z instytucjami kultury i sportu przygotowaliśmy dodatkową ofertę bezpłatnych zajęć, których wykaz będzie zamieszczony na stronie szkół i przedszkoli oraz na stronie Urzędu Miasta Tychy (www.umtychy.pl) i Tyskim Portalu Oświatowym (www.oswiata.tychy.pl).

 

Zdaję sobie sprawę, że oferta ta nie zaspokoi wszystkich potrzeb związanych z opieką nad dziećmi. Mam jednak nadzieję, że chociaż częściowo zrekompensuje Państwu niedogodności związane z planowanym strajkiem nauczycieli. Jeszcze raz proszę o wyrozumiałość i zrozumienie tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

 

 

Dorota Gnacik

Dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach

strajk

Oferta miasta na czas strajku nauczycieli

Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli

Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).

Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).

W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.

Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.

Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).

  1. Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
  2. Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
  3. § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
  4. Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
  5. Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
  6. Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).

informacja MEN dla-rodzico w-w-zwiazku-ze-strajkiem-nauczycieli (1)-2

Rekrutacja do szkół- komunikat MEN

MEN przygotowało kampanię informacyjną dotyczącą rekrutacji, skierowaną do rodziców i uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum. Na specjalnie przygotowanej stronie www.men.gov.pl/rekrutacja zostały zamieszczone najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, terminy egzaminów, a także sposób punktowania ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów.

SP5 dla klimatu

We współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej jest realizowany w naszej szkole program „KLIMAT TO TEMAT”, którego celem jest uświadomienie dzieciom, młodzieży i dorosłym, co każdy z nas może zrobić dla klimatu.

Pomysłowy Dzień Języków Obcych

Wystawy, konkursy plastyczne, kaligramy, quizy i wreszcie mini-Escape Room językowy – te wszystkie atrakcje złożyły się na obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole. To połączenie nauki i zabawy miało na celu pokazanie uczniom, że języki obce to nie tylko nudne regułki gramatyczne i wkuwanie słówek ale także okazja do poszerzenia wiedzy o innych krajach.

Czytamy “Przedwiośnie” S. Żeromskiego

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła włączyła w projekt Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Uczniowie   klas VI – VIII i III gimnazjum  z zaciekawieniem i uwagą wysłuchali fragmentów tej pięknej powieści czytanej przez znakomitych lektorów.

Narodowe czytanie

“Narodowe Czytanie” odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze szkolne Narodowe Czytanie  rozpoczniemy 10 września. W bibliotece przez cały miesiąc będzie można zobaczyć wystawę różnych wydań  „Przedwiośnia”.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018-2019

odbędzie się dnia 3 września 2018 r.  w godzinach:

8.30    II-VIII Szkoły Podstawowej nr 5

III  Gimnazjum nr 2

(uczniowie spotykają się w sali gimnastycznej)

 

9.00  klasy  I  Szkoły Podstawowej nr 5

(uczniowie spotykają się w sali gimnastycznej)

 

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.